آشنایی با لامپ ال ای دی

آشنایی با انواع ال ای دی

کاربران عزیز فروشگاه نورافزا ، خوشحالیم که لحظاتی با ما هستید. می خواهید بدانید لامپ ال ای دی چیست ؟ دوست دارید با مضرات لامپ ال ای دی و مزایای لامپ ال ای دی آشنا شوید؟ میخواهید بدانید مضرات لامپ های کم مصرف بیشتر است یا لامپ Led ؟ سالم ترین لامپ کدام است؟ ما به همه سوال های شما پاسخ خواهیم داد. در ضمن مقایسه لامپ ال ای دی با کم مصرف را نیز برای درک بهتر تفاوت این دو لامپ در بخش 4 همین مقاله برای شما آماده کرده ایم. با ما همراه باشد.

عناوین دوره

عناوین :

1) لامپ ال ای دی چیست ؟

2) مضرات لامپ ال ای دی و مضرات لامپ کم مصرف

3) مزایای لامپ ال ای دی

4) مقایسه لامپ ال ای دی با کم مصرف

5) کاربرد لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی چیست ؟

آشنایی با لامپ ال ای دی :

واژه LED :

LED مخفف کلمات Light Emitting Diode است که معنای دیود ساطع‌کننده نور را می‌دهد. دیودهای ساطع‌کننده نور در واقع جزء خانواده دیودها هستند که زیرگروه نیمه هادی‌ها به‌شمار می‌آیند. خاصیتی که LED ها را از سایر نیمه‌هادیها متمایز می‌کند این است که با گذر جریان الکتریکی از آن‌ها مقداری انرژی به صورت نور از آنها ساطع می‌شود.

رواج لامپ های ال ای دی و کم مصرف :

کارشناسان معتقدند که لامپ های رشته ای یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش مصرف انرژی و در نتیجه افزایش حجم تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان می‌باشند. بنابراین بسیاری از کشورها، برنامه چند ساله‌ای را برای جایگزینی مدل‌های دیگر لامپ به جای لامپهای رشته‌ای تدوین کرده‌اند. تا شاید بتوانند در دراز مدت استفاده از لامپهای رشته ای و به تبع آن حرارت زمین را کاهش دهند. به همین دلیل استفاده از لامپهای کم مصرف، فلورسنت و… مرسوم شد. برخی کشورها مردم را ملزم به استفاده از این لامپ‌ها کرده‌اند. در کشور عزیز ما ایران هم برنامه هایی برای جایگزینی لامپ های ال ای دی با لامپ های رشته ای پر مصرف، تدوین و اجرا شد. که می توان به طرح وزارت نیرو با عنوان فروش لامپ های کم مصرف به صورت یارانه ای به آحاد مردم و تبلیغات رسانه ای اشاره کرد.

ساختار لامپ ال ای دی :

لامپ ال ای دی ( لامپ LED ) نوعی از لامپ‌های حالت جامد است که از دیود نورافشان برای روشنایی، استفاده می‌کند. این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند. لامپ‌های ال ای دی کارایی و طول عمر و بازده انرژی بالایی دارند که چند برابر لامپ‌های رشته‌ای است و از دیگر لامپ‌های فلورسنت به شکل قابل ملاحظه ای کارآمدتر هستند. ادعا شده که آنها حتی قادر به انتشار بیش از ۳۰۰ لومن در هر وات توسط برخی از تولیدکنندگان LED هستند.

مضرات لامپ‌ ال ای دی و کم مصرف

مضرات لامپ ال ای دی و کم مصرف:

1) مضرات لامپ ال ای دی :

تا زمان نگارش این مقاله، از مضرات لامپ ال ای دی برای انسان ها و طبیعت توسط سازمانهای معتبر گزارشی منتشر نشده است. لامپ های ال ای دی به لامپ های بی ضرر و دوستدار محیط زیست شهرت یافته اند.

2) مضرات لامپ های کم مصرف :

زیر سطح ساطع‌کننده نور درون لامپ کم مصرف، مقداری جیوه دارد که بسیار سمی است. جیوه هو برای موجود زنده و هم برای طبیعت به شدت زیان بار است. در صورت شکستن تیوب لامپ کم مصرف این ماده در محیط پخش شده و می‌تواند باعث مسمومیت گردد. اما این فقط زمانی اتفاق می افتد که این تیوب بشکند، در غیر این صورت استفاده از این لامپ خطری ندارد.

بیشتر بدانید 1 : پس از شکستن تیوپ این لامپ به مدت یک 15 دقیقه کلیه درب و پنجره های خانه را باز کرده و خودتان نیز از خانه خارج شوید. بعد از یک ربع با استفاده از جارو دستی نسبت به تمیزکاری محل اقدام نمایید. در تمیزکاری پس از شکستن تیوب نباید از جارو برقی استفاده شود.

بیشتر بدانید 2 : مشکل دیگری که بیشتر مصرف کنندگان این لامپ در ایران به علت عدم آگاهی رعایت نمی کنند، دور انداختن لامپ کم مصرف مانند سایر زباله ها است. بیشتر مصرف‌کنندگان این لامپ پس از سوختن یا از کار افتادن آن، آن را به همراه سایر زباله‌ها به درون سطل‌های معمولی زباله می‌اندازند. لامپ کم مصرف به محیط زیست آسیب می‌رساند. زیرا در هنگام انتقال یا تجمیع زباله‌ها به احتمال زیاد تیوب این لامپ می‌شکند. جیوه داخل آن به محیط بیرون نشت کرده و باعث آلودگی محیطی می‌گردد.

مزایای لامپ ال ای دی

مزایای لامپ ال ای دی نسبت به سایر لامپها :

از مهمترین مزایای لامپ ال ای دی می توان به بازده نوری بالا و نشکن بودن آن اشاره کرد.

1) طول عمر:

اولین و مهم‌ترین معیار، طول عمر لامپ‌ ال ای دی می‌باشد لامپ‌ ال ای دی طول عمری بین 20 هزار تا 60 هزار ساعت دارند. این طول عمر در مقایسه با لامپهای دیگر بسیار بیشتر است.

2) بازده نوری (Lum/Watt):

از دیگر مزایای لامپ ال ای دی می‌توان به بازده نوری بالای این لامپها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ‌های LED بازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ‌های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات، برای لامپ‌های کم‌مصرف ۴۵ تا ۶۵ می‌باشد.

3) مدت زمان رسیدن به روشنایی کامل :

لامپ‌ LED به محض رسیدن ولتاژ به آن‌ها روشن می‌شوند ولی به عنوان مثال لامپ‌های متال هالید زمانی بالغ بر ۵ دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند. یعنی لامپ‌های LED (پانزده میلیون بار) سریع‌تر روشن می‌شوند. مشکل دیگر لامپ‌های متال هالید این است که اگر این لامپ‌ها بیش از ۵ دقیقه روشن باشند گرم می‌شوند و بعد از خاموشی دیگر فوراً روشن نمی‌شوند.

4) روشن و خاموش کردن لامپ ال ای دی :

طول عمر لامپ‌های LED به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست، می‌توان لامپ‌های LED را هزاران بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر لامپ‌های LED تنها به مدت زمان روشن مانده بستگی دارد. فروشگاه آنلاین نورافزا استفاده از این لامپ ها را در مکانهای پرتردد، مانند راه پله ساختمانهای مجتمع، به دلیل روشن و خاموش شدن زیاد، توصیه میکند.

5) تنظیم شدت نور:

امکان تنظیم نور در برخی از لامپ های ال ای دی وجود دارد. می توان میزان نور این لامپ ها را به وسیله دیمر کم و زیاد کنید.

6) تنظیم زاویه تابش:

از دیگر مزایای لامپ ال ای دی می توان به زاویه انتشار نور آن اشاره کرد. در لامپ LED نور در تمام جهات منتشر نمی‌شود و به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری، کاملاً قابل کنترل است. زاویه تابش نور اکثر لامپ های ال ای دی روی جعبه لامپ نوشته شده است. پس در خرید لامپ ال ای دی به این نکته توجه کنید.

7) جریان راه‌اندازی:

همان‌طور که در بالا ذکر شد لامپ‌های متال هالید زمان نسبتا زیادی نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند. در این مدت زمان برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ نیاز به آمپر بیشتری است. در آزمایش انجام شده مشاهده گردید که در ابتدای روشن شدن لامپ ۴۰۰ وات متال هالید، جریان مصرفی ۷/۲ آمپر بود که این جریان رفته کاهش یافته و پس از ۵ دقیقه به ۵ آمپر رسید. به عبارت دیگر یک لامپ ۴۰۰ واتی متال هالید در مدت زمان راه‌اندازی ۱۱۰۰ وات مصرف خواهد داشت یعنی تقریباً ۳ برابر واتی که باید مصرف کنند. (یعنی در مجموع به میزان 841 Kwh در سال صرفه‌جویی در مصرف برق خواهید داشت) این عملکرد، تجهیزاتی ۳ برابر قوی‌تر را نیاز دارد که پیرو آن هزینه‌های تابلو برق و تجهیزات را افزایش خواهد داد.

8) کاهش نور :

کلیه لامپ ها به غیر لامپ های ال ای دی با گذشته زمان دچار کاهش نور می شوند.

9) استفاده از منابع خورشیدی :

لامپ ال ای دی قابلیت تغذیه هم با جریان AC (البته پس از تبدیل به DC) و هم جریان DC با مصرف کم را دارد، لذا می‌توانند از منابع انرژی خورشیدی یا باتری نیز جهت تأمین نیروی خود استفاده کنند.

مقایسه لامپ ال ای دی با کم مصرف

مقایسه لامپ ال ای دی با کم مصرف :

1) اندازه نور :

لامپ‌ ال ای دی نسبت به لامپ‌های کم مصرف میزان مصرف برق کمتری دارند. در حالت کلی این موضوع صادق است. لامپ ال ای دی حدودا دو برابر لامپ کم مصرف نور دارد. البته این حالت همیشگی نیست و بسیار بستگی به المان‌های به کار رفته در هر دو نوع لامپ دارد. فقط در زمانی می‌توان گفت که یک لامپ ال ای دی 10 وات نور بیشتری از یک لامپ کم مصرف 10 وات دارد که المان‌های تشکیل دهنده هر دو لامپ از یک سطح کیفیت برخوردار باشند.

2) مصرف برق:

به صورت نامی عنوان می‌گردد که لامپ LED در حدود 25000 ساعت طول عمر مفید دارد در صورتی که لامپ کم مصرف دارای 8000 ساعت طول عمر مفید است. اما در عمل مشاهده می‌شود که خیلی از اوقات در مورد هیچ‌یک از این دو لامپ این رقم‌ها چندان صحیح نیستند. ولی مطمئنا طول عمر لامپ های ال ای دی بیشتر از لامپ های کم مصرف می باشد.

کاربرد لامپ ال ای دی

کاربرد لامپ ال ای دی :

لامپ‌های ال‌ای‌دی ابتدا به عنوان لامپهای نشان‌گر و با نور کم، در وسایل الکتریکی به کار می‌رفتند، بعدها استفاده از آن‌ها به بخش روشنایی گسترش یافت و با نور سفید آن، با روشنایی مطلوب و مصرف کم تولید شدند.

1) تولید نمایشگر ها :

قدم بعدی کمک به تکامل تلویزیون‌ها و مانیتورهای ال‌سی‌دی بود که در آنها نور پشت نمایشگر کریستال مایع به جای لامپ فلورسنت توسط ال ای دی‌ها تأمین می‌شد. به تدریج نمایشگرهایی با فن آوری ال‌ای‌دی جایگزین نمایشگرهای ال‌سی‌دی شدند.

استفاده از ال ای دی در تلویزیون

2) روشنایی منازل و معابر :

لامپ های ال ای دی به دلیل مزایایی که نسبت به لامپ های کم مصرف داشتند به سرعت جای لامپ های کم مصرف را گرفتند.

3) نورپردازی ساختمان‌ها با لامپ های ال ای دی :

لامپ های ال ای دی (چراغ وال واشر) به جزء جدانشدنی در نورپردازی ساختمانها تبدیل شدند.  زاویه تابش نور این لامپ ها با توجه به لنز جاگذاری شده متنوع می باشد. شما میتوانید چراغ وال واشر مورد نیاز خود را، در رنگ و زاویه و میزان روشنایی دلخواه تهیه کنید.

وال واشر

امروزه استفاده از لامپ های ال ای دی در تجهیزات روشنایی و صنعتی و … ، روز به روز بیشتر می شود. لامپ های ال ای دی کاربرد وسیعی در صنعت دارند. موارد ذکر شده تنها نمونه ای از کاربرد لامپ های ال ای دی می باشد.

فروشگاه لوازم برق نورافزا