آموزش نصب آیفون صوتی تابا

نقشه نصب آیفون صوتی تابا 4 سیم

کاربران عزیز فروشگاه نورافزا ممنون که با ما هستید. در این بخش طریقه نصب آیفون صوتی تابا را به شما آموزش خواهیم داد. روش نصب سایر برندها تفاوت چندانی با نصب دربازکن صوتی تابا ندارد. شما با مطالعه این بخش و راهنمای موجود در جعبه دربازکن هر برندی که دارید خواهید توانست به راحتی کار نصب و راه اندازی را انجام دهید. تمام تلاش خود را کرده ایم تا آموزش نصب اف اف صوتی تابا را به صورت جامع و با ذکر تمامی نکات برای شما تهیه کنیم. امیدواریم برای شما مفید باشد.

عناوین دوره آموزشی

عناوین دوره :

1) آشنایی با قطعات مورد نیاز نصب آیفون صوتی تابا

2) آموزش نصب دربازکن صوتی تابا جدید – 4 سیم

3) آموزش نصب دربازکن صوتی تابا قدیمی – 6 سیم

3) نصب قفل کله گاوی همراه با آیفون صوتی

قطعات مورد نیاز برای نصب آیفون صوتی تابا

1) پنل درب آیفون صوتی :

همه پنل های صوتی تابا از نوع شستی دار است. پنل بدون شستی (پنل کدینگ) مختص آیفون تصویری تابا بوده و در آیفون صوتی کاربرد ندارد. تابا دو مدل پنل درب صوتی تولید می کند. پنل مدل TL-660 و پنل آیفون صوتی تابا مدل سپهر یا همان TL-680. پنل مدل 680 ظاهری زیباتر و ارتفاع کمتری نسبت به مدل 660 دارد. به همین دلیل پرفروشتر نیز می باشد. پنل های قدیمی تابا 6 سیم و پنل های جدید 4 سیم هستند. پنل 4 سیم را می توان به گوشی 6 سیم وصل کرد اما عکس این موضوع امکان پذیر نیست. برای یادگیری نحوه ارتباط گوشی 6 سیم با پنل 4 سیم تابا به آموزش مربوطه مراجعه کنید.

پنل آیفون صوتی تابا 1 واحدی مدل TL-680
پنل آیفون صوتی تابا 1 واحدی مدل TL-680

2) گوشی صوتی تابا :

گوشی صوتی تابا جهت مکالمه صوتی با فرد مراجعه کننده و بازکردن درب کاربرد دارد. صدای رفت و برگشت سمت پنل درب و گوشی کیفیت بالایی دارد. دلیل این امر تجهیز گوشی های صوتی تابا به مدارالکترونیکی تقویت کننده صدا است.

گوشی آیفون صوتی تابا
گوشی آیفون صوتی تابا

3) منبع تغذیه آیفون :

کار منبع تغذیه تامین برق مورد نیاز آیفون صوتی می باشد. برای نصب آیفون صوتی تابا جدید بایستی منبع تغذیه 8401 تهیه شود. این منبع تغذیه دارای دو خروجی 12 ولت AC می باشد. برای نصب اف اف صوتی تابا قدیمی نمی توان از این ترانس استفاده کرد. برای این کار بایستی ترانس 735 تابا تهیه شود. ترانس 735 دارای دو خروجی 12 ولت AC و دو خروجی 12 ولت DC (+ و -) می باشد. اگر آیفون صوتی شما 6 سیم ( قدیمی ) است منبع تغذیه 735 و اگر 4 سیم ( جدید ) منبع تغذیه 8401 بایستی تهیه کنید.

منبع تغذیه تابا
ترانس تابا

4) قفل دربازکن :

قفل دربازکن انواع مختلفی دارد. قفل زنجیری و قفل کله گاوی بیشترین استفاده را نصب به سایر قفل ها دارد. قفل دربازکن زنجیری به صورت کشش زنجیر به زبانه در متصل شده و با کشیدن زبانه، درب را باز می کند. برای نصب قفل کله گاوی، قفل درب به صورت کامل بازشده و قفل کله گاوی جایگزین قفل درب می شود. قفل کله گاوی عملکرد و کارایی بهتری نسبت به قفل زنجیری دارد. استفاده از زنجیر جهت متصل نمودن قفل زنجیری به زبانه درب بزرگترین نقطه ضعف این نوع قفل می باشد. با کمی شل شده این زنجیر قفل عمل نکرده و درب را باز نمی کند.

قفل زنجیری تابا و کله گاوی سینا
قفل زنجیری تابا و قفل کله گاوی سینا

5) کابل آیفون :

برای دربازکن صوتی بر خلاف دربازکن تصویری می توان از سیم های با سطح مقطع 4. و 5. و 6. استفاده کرد. محدودیتی در انتخاب سطح مقطع سیم وجود ندارد. کابل آیفون صوتی می تواند از جنس تمام مسی یا ترکیبی مس و آلومینیوم (CCAM) یا تمام آلومینیم باشد. کابل آیفون می تواند فویلدار یا بدون فویل باشد. فویل از ایجاد نویز در سیم های داخل کابل جلوگیری می کند. این مورد جاهایی اهمیت ویژه دارد که مسیر کابل آیفون با کابل برق منزل یکی باشد. پیشنهاد می شود برای نصب آیفون صوتی تابا از کابل 6. تمام مسی فویلدار استفاده شود. تا در آینده اگر خواستید آیفون صوتی را با آیفون تصویری جایگزین کنید نیازی به تعویض کابل نداشته باشید. تعداد زوج سیم های مورد نیاز جهت نصب دربازکن صوتی تابا را در ادامه توضیح خواهیم داد.

کابل آیفون ( سیم آیفون )
کابل آیفون ( سیم آیفون )

طریقه نصب آیفون صوتی تابا جدید – 4 سیم

تابا از سال 1397 تغییری اساسی در طراحی آیفون صوتی ایجاد کرد. دربازکن صوتی قدیمی تابا برای نصب به 6 رشته سیم نیاز داشتند. دربازکن صوتی جدید تا با به تعداد سیم کمتری مابین پنل و گوشی نیاز دارند. برای نصب اف اف صوتی تابا طرح جدید تنها 4 رشته سیم کافی است. روش نصب آیفون صوتی تابا طرح قدیم و جدید متفاوت از هم می باشد. در ادامه روش نصب هر دو نوع آیفون صوتی تابا را آموزش خواهیم داد.

سیم کشی و نصب آیفون صوتی تابا 4 سیم (جدید):

انتخاب کابل آیفون :

انتخاب نوع کابل آیفون مابین پنل درب و گوشی صوتی واحدها به روش سیم کشی بستگی دارد. می توان به دو روش سیم کشی آیفون صوتی تابا را انجام داد.

1) از محل نصب پنل درب تا محل نصب گوشی به صورت مجزا لوله گذاری و سیم کشی انجام شود :

در این روش کابل آیفون بیشتری مورد نیاز است. اندازه کابل حداقل 3 برابر روش بعدی می باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد. از مزایای این روش به سیم کشی مستقل واحد ها میتوان اشاره کرد. کابل آیفون 2 زوج برای مسیر مابین پنل درب تا گوشی واحدها کافی است. کابل 2 زوج دارای 4 رشته سیم می باشد.

2) از پنل درب تا واحد اول و از واحد اول به واحد دوم و … تا آخرین واحد لوله گذاری و سیم کشی انجام شود:

در این روش کابل آیفون کمتری نسبت به روش قبلی مورد نیاز است. از معایب این روش می توان به استفاده از سیم مشترک مابین پنل درب و گوشی واحدها اشاره کرد. فرض کنید در واحد دوم به هر دلیلی کابل آیفون قطع شود. در این صورت با توجه به مشترک بودن کابل آیفون، ارتباط تمامی واحد های بالاتر از واحد دوم با پنل درب قطع خواهد شد. اگر تعداد واحد ساختمان را N در نظر بگیریم. کابل آیفون برای مسیر پنل تا گوشی ها بایستی N+3 رشته سیم داشته باشد. مثلا در ساختمان چهار واحده کابل آیفون مابین پنل درب و گوشی ها بایستی 7 رشته سیم داشته باشد. بنابراین از کابل 4 زوج که دارای 8 رشته سیم میباشد استفاده شود.

سیم بندی و نصب اف اف صوتی تابا 4 سیم ( جدید ) :

ترمینال B ، A و C سمت پنل به ترمینال های B ، A و C گوشی آیفون در تمامی واحدها به صورت مشترک وصل می شود. ترمینال شماره 1 پنل درب به ترمینال D گوشی صوتی واحد اول وصل شود. برای ترمینال های شماره 2 و 3 و 4 نیز بایستی این کار انجام شود. ترمینالهای 1 تا 4 پنل درب مربوط به شستی زنگ هر واحد و مجزا از هم می باشد.

نقشه نصب آیفون صوتی تابا 4 سیم
نقشه نصب آیفون صوتی تابا 4 سیم

قفل دربازکن نصب فیزیکی شود. از محل نصب قفل تا پنل درب با استفاده از سیم افشان 1/5*2 سیم کشی انجام شود. می توان برای این مسیر سیم با سطح مقطع کمتر نیز استفاده کرد. یک سر سیم به ترمینال قفل دربازکن و سر دیگر یه ترمینال D1 و D2 پنل درب متصل شود.

منبع تغذیه آیفون تابا در مکانی به دور از رطوبت و نزدیک به پنل درب نصب فیزیکی شود. از محل قرارگیری منبع تغذیه تا پنل درب با استفاده از سیم 1/5*2 سیم کشی انجام شود. البته برای این مسیر سیم با سطع مقطع نازکتر مانند سیم یک زوج 6/. نیزمی توان استفاده کرد. منبع تغذیه نیاز به برق شهر دارد. با استفاده از سیم افشان نمره 1/5*2 از برق مشترک ساختمان تا محل قرارگیری منبع تغذیه سیم کشی انجام شود. پس از اینکه تمامی سیم بندی ها انجام شد منبع تغذیه به برق شهر متصل شود.

طریقه نصب آیفون صوتی تابا قدیمی – 6 سیم

انتخاب کابل آیفون :

انتخاب کابل آیفون مابین پنل درب و گوشی صوتی به روش سیم کشی بستگی دارد. می توان به 2 روش سیم کشی آیفون صوتی تابا را انجام داد.

1) از محل نصب پنل درب تا محل نصب گوشی هر واحد به صورت مجزا لوله گذاری و سیم کشی انجام شود:

در این روش سیم کشی هر واحد تا پنل درب به صورت مستقل انجام می شود. بنابراین طول کابل بیشتری (حداقل سه برابر روش بعدی) نیاز داریم. تنها ایراد این روش متراژ زیاد کابل مصرفی می باشد. در عوض سیم کشی مستقل باعث می شود در صورت بروز مشکل در کابل آیفون یکی از واحد ها، سایر واحد های ساختمان بدون مشکل از آیفون استفاده کنند. کابل آیفون مورد استفاده در این روش سیم کشی بایستی دارای 6 رشته سیم (3زوج) باشد.

2) از پنل درب تا واحد اول و از واحد اول به واحد دوم و … تا آخرین واحد سیم کشی انجام شود:

در این روش کابل آیفون کمتری نسبت به روش قبلی نیاز می باشد. ایراد این روش استفاده از کابل مشترک مابین پنل درب و گوشی واحدها است. فرض کنید به هر دلیلی کابل آیفون در واحد سوم ساختمان قطع شود. در این صورت ارتباط گوشی واحد های بالاتر از واحد سوم با پنل درب قطع خواهد شد. درسیم کشی به این روش کابل آیفون با N+5 رشته سیم مورد نیاز است. در این رابطه N تعداد واحد های ساختمان می باشد. به عنوان نمونه درساختمان 4 واحده بایستی کابل آیفون 9 رشته (5 زوج) تهیه شود.

سیم بندی و نصب اف اف صوتی تابا 6 سیم ( قدیمی ) :

ترمینال B ، A و C سمت پنل به ترمینال B ، A و C گوشی آیفون در تمامی واحدها به صورت مشترک وصل می شود. ترمینال شماره 1 پنل درب به ترمینال D گوشی صوتی واحد اول وصل شود. برای ترمینال های شماره 2 و 3 و 4 نیز بایستی این کار انجام شود. ترمینال 1 تا 4 پنل درب مربوط به شستی زنگ واحد ها می باشد. دو رشته سیم به ترمینال E , F همه گوشی ها به صورت مشترک متصل و سر دیگر این دو سیم در قاب پشت پنل آزاد بماند.

آموزش نصب دربازکن صوتی تابا 6 سیم ( قدیمی )
آموزش نصب دربازکن صوتی تابا 6 سیم ( قدیمی )

قفل دربازکن نصب فیزیکی شود. از محل نصب قفل تا پشت پنل درب با استفاده از سیم افشان 1/5*2 سیم کشی انجام شود. می توان از سیم با مقطع نازکتر نیز استفاده کرد. یک سر سیم به ترمینال قفل دربازکن وصل شده و سر دیگر سیم در سمت پنل درب آزاد بماند.

منبع تغذیه در مکانی به دور از رطوبت و نزدیک به پنل درب، نصب فیزیکی شود. از محل قرارگیری منبع تغذیه تا قاب پنل درب با استفاده از دو رشته سیم نمره 1/5*2 سیم کشی انجام شود. در این مسیر کابل آیفون 2 زوج 6/. نیزمی توان استفاده کرد. ترمینال مثبت و منفی سمت منبع تغذیه به ترمینال مثبت و منفی پنل درب متصل شود. دو رشته سیم باقی مانده در این مسیر در سمت منبع تغذیه به ترمینال AC و در سمت پنل درب آزاد بماند.

با انجام موارد ذکر شده، پشت پنل 6 رشته سیم با سر آزاد خواهیم داشت. 2 رشته از ترمینال E و F گوشی ها ، 2 رشته از قفل دربازکن و 2 رشته از ترمینال AC ترانس کشیده شده است. این 6 رشته سیم آزاد در قاب پشتی پنل درب به روشی که در تصویر بالا می بینید سربندی می شوند. منبع تغذیه نیاز به برق شهر دارد. سیم کشی برق با استفاده از سیم نمره 1/5*2 تا محل قرارگیری منبع تغذیه انجام شود. در نهایت منبع تغذیه به برق شهر متصل شود.

طریقه نصب قفل کله گاوی همراه آیفون صوتی تابا

در این بخش طریقه نصب آیفون صوتی تابا همراه با قفل کله گاوی بجای قفل زنجیری را آموزش خواهیم داد. بزرگترین ایراد قفل زنجیری استفاده از زنجیر در ساختار این قفل و از تنظیم خارج شدن مکرر به دلیل شل شدن زنجیر است. کارایی و دوام قفل کله گاوی از قفل زنجیری بهتر است. همچنین قفل کله گاوی ظاهری شیک تر از قفل زنجیری دارد. به عنوان فروشنده چندین ساله قفل زنجیری و قفل برقی درب حیاط پیشنهاد میکنیم هنگام خرید آیفون صوتی تابا به جای قفل زنجیری، قفل برقی کله گاوی تهیه و نصب کنید. قیمت قفل کله گاوی بیشتراز قفل زنجیری می باشد. با این حال به دلیل کارایی بهتر ارزش خرید دارد.

روش نصب قفل کله گاوی همراه با آیفون صوتی :

برای نصب قفل کله گاوی به یک منبع تغذیه اضافی نیاز داریم. (منبع تغذیه 8402 در شکل زیر). روش سیم کشی در شکل زیر کاملا مشخص می باشد. هنگامی که شستی دربازکن روی گوشی فشار داده شود پنل درب ولتاژ 12 ولت AC به منبع تغذیه 8402 می فرستد. خروجی ترانس 8402 با دریافت این ولتاژ برق دار شده و برق 24 ولت به سمت قفل کله گاوی می فرستد. قفل کله گاوی برای کار به برق 24 ولت نیاز دارد. با دریافت این ولتاژ زبانه را کشیده و درب را باز می کند. تنها دلیل استفاده از ترانس 8402، نیاز قفل کله گاوی به برق 24 ولت می باشد. پنل درب قادر به تامین این ولتاژ نیست. اگر قفل کله گاوی با ولتاژ 12 ولت کار کند نیازی به استفاده از ترانس 8402 نخواهد بود. می توان با مطالعه دفترچه راهنمای قفل کله گاوی به این امر آگاهی پیدا کرد. اکثر قفل های برقی با برق 24 ولت کار می کنند.

نقشه نصب قفل کله گاوی همراه آیفون صوتی
نقشه نصب قفل کله گاوی همراه آیفون صوتی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

محصولات مرتبط با این دوره آموزشی :

دیدگاه شما

11 دیدگاه

 1. محمد گفت:

  با سلام،ایفون بسته شده تصویری هست،ایل میشه اگه فقط گوشی خراب شد گوشی فقط صوتی(قدیمی)گذاشت

  • norafza گفت:

   سلام. بله میشه گوشی صوتی بجای مانیتور تصویری نصب کرد. اما این گوشی صوتی متفاوت بوده و از اونی نیست کع برا آیفون صوتی نصب میکنند. ما الان در انبار موجود داریم ولی به سایت اضافه نکردیم. این محصول رو گفتم اضافه کنند

 2. محمدرضا خطیبیان گفت:

  سلام خسته نباشید
  توی نصب آیفون تصویری به مشکل بر خوردم اگه امکان داره بنده را راهنمایی کنید..
  نصب آیفون تصویری « مانیتور تابا »
  با « پنل سوزوکی » هستش ، بعد نصب صدای رفت و برگشت و تصویر داریم فقط تنها مشکلش اینکه زمانی که شاسی زنگ آیفون را می‌زنیم همزمان با زنگ زدن دربازکن عمل کرده و در را باز میکند اگه راهنماییم بفرمایید ممنون میشم

  • norafza گفت:

   سلام . ممنون. متاسفانه ما سابقه نصب مانیتور تابا با پنل سوزوکی نداریم. اما احتمال میدم اگر پنل را بدون سوئیچر داخلی و با استفاده از 5 سیم با مانیتور ارتباط دهید مشکلتان برطرف می شود. مابین مانیتور و پنل بایستی از 5 رشته سیم استفاده کنید . سیم 4 و 5 سوکت سمت مانیتور تابا را اتصال کوتاه نکنید.

 3. حسین کشوری گفت:

  عرض سلام و ادب و احترام . من یکدستگاه تابا مدل TL-680 خریداری کردم ، که ترانسی که به من دادن یه ورودی برق شهر داره (این درست) دو عدد سوکت هم روی بردش هست که نوشته 12ولت Dc و دیگری 14 ولت AC . لطفا راهنمایی بفرمایید از کدوم یک از این خروجیها برای پنل باید استفاده کنم . البته قفل بازکنم زنجیری است. باتشکر

 4. محمد شیرازی گفت:

  سلام وخسته نباشید من میخوام یه دربازکن بخرم ولی نمیدانم چی باید بخرم برای مثال تواگهی تون زدین پنل دربازکن صوتی تابا این اگهی که زدین تمام وسایلش هم هست یا فقط همون پنل که توعکس هست مثال منبعه تغذیه دربازکن جدا باید بخریم یا همی اینا روش هست ممنون از شما

 5. علی فرخنده گفت:

  سلام گوشی تابا رو برای ۲تا درب میخوام نصب کنم.چیکار کنم که تو ۴ طبقه یه طبقه فقط درب خودش رو باز کنه.ممنون میشم کمک کنید