مجله آموزشی نورافزا

زمان مطالعه7 دقیقه

آموزش نصب قفل برقی کله گاوی

تاریخ انتشار : 21 آذر 1398تعداد بازدید : 467نویسنده :
نحوه نصب آیفون تصویری تابا به همراه قفل برقی ( کله گاوی )
پرینت مقالـه

می پسنـدم0

اشتراک گذاری

اندازه متن12

کاربران عزیز فروشگاه نورافزا، ممنون که لحظاتی از وقت ارزشمند خود را به ما اختصاص داده اید. در این بخش با آموزش نصب قفل برقی کله گاوی همراه شما هستیم. محوریت مطالب ما آموزش طریقه نصب قفل بازکن برقی همراه با آیفون تصویری تابا (بجای قفل زنجیری) می باشد. ولی شما خواهید توانست کاتالوگ قفل برقی کله گاوی و کاتالوگ انواع آیفون تصویری با برند های مختلف را نیز خوانده وهر نوع آیفون تصویری را به همراه قفل برقی کله گاوی نصب کنید.

انواع قفل برقی

قفل برقی را براساس مکانیزم عملکرد و نوع کاربرد می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد.

1) قفل برقی زنجیری

همه ما کم و بیش با قفل درب بازکن زنجیری آشنا هستیم. همان قفل هایی که پشت درب نصب می شد. از یک طرف به وسیله ی زنجیر به زبانه قفل درب و از طرف دیگر به چارچوب درب وصل می شد.مانند قفل دربازکن تابا مدل 545. این قفل زود به زود در اثر افتادگی و خرابی زنجیر از تنظیم خارج می شد. در نتیجه گاها درست عمل نکرده و درب را باز نمی کرد. اگر شما از قفل آیفون زنجیری استفاده کرده باشید حتما این مشکلات را تجربه کرده اید.

عملکرد قفل زنجیری به این صورت است که با باز و بسته کردن درب، فنری که داخل قفل قرار دارد کشیده و پشت یک ضامن می ماند. با فشار شستی درب بازکن، ضامن به عقب کشیده شده و فنر رها می شود. بدین صورت زبانه قفل درب را به عقب کشیده و درب را باز می کند.

قفل های زنجیری از امنیت کمی برخوردار هستند. ممکن است درب با درست تنظیم نشدن قفل، با برخورد یک ضربه محکم از بیرون، خود به خود باز شود. این مشکل هنگامی که نصب قفل زنجیری توسط برقکار ماهرانجام نشده باشد بیشتر مشاهده می شود.

2) قفل برقی کله گاوی

قفل برقی کله گاوی جایگزین مناسبی برای قفل زنجیری آیفون می باشد. قفل کله گاوی معایب قفل زنجیری را ندارد و طول عمر بیشتری دارند. علاوه بر این موارد، زیبایی ظاهری به مراتب بیشتری نسبت به قفل زنجیری دارد. برای نصب قفل برقی کله گاوی بایستی قفل میکانیکی درب باز شود سپس قفل برقی کله گاوی به محل قرارگیری قفل میکانیکی درب نصب شود. داخل جعبه قفل برقی کله گاوی تعدادی کلید نیز وجود دارد که برای باز کردن درب ورودی استفاده می شود. این قفل را می توان علاوه بر آیفون تصویری و صوتی، به یک شستی زنگ و یا یک ریموت وصل کرد. سپس با استفاده از شستی یا ریموت، درب را برای مراجعه کننده باز کرد.

3) قفل مغزی (قفل مقابل برقی ، قفل برابری)

قفل مغزی در چارچوب درب و روبروی زبانه قفل درب نصب می شود. کنده کاری کمی برای نصب قفل مغزی در چارچوب باید انجام شود تا قفل مغزی در جای خود قرار گیرد. عملکرد قفل مغزی به صورت مغناطیسی می باشد. این قفل هنگام دریافت ولتاژ 12 ولت، ضامن نگهدارنده زبانه قفل درب را به عقب کشیده و اجازه باز کردن درب را می دهد. این قفل هنگام عملکرد از خود صدای ظریفی تولید می کند و زیاد جلب توجه نمی کند.

از قفل مغزی بیشتر در مغازه های طلافروشی (درب ورود به پشت ویترین) و مطب پزشکان (درب مابین اتاق انتظار و اتاق پزشک ) و … استفاده می شود. این قفل را می توان هم به آیفون تصویری و صوتی و هم به یک ریموت مانند ریموت بتا (در مطب دکتر و… ) نصب و استفاده کرد.

آشنایی قبل از شروع نصب قفل برقی کله گاوی

مزایایی که استفاده از قفل برقی کله گاوی نسبت به قفل برقی زنجیری دارد سبب استفاده روزافزون این قفل شده است. می توان قفل کله گاوی را بجای قفل زنجیری به آیفون تصویری و صوتی وصل کرد. یا به صورت تنها و با استفاده از یک ریموت کنترل به درب ورودی وصل کرد و با استفاده از ریموت و … درب را باز کرد. می توان این قفل را به درب ورودی ماشین رو پارکینگ وصل کرد. تا درب بعد از بسته شدن توسط جک بازویی، از پشت قفل شود. درب پارکینگ با قفل شدن از پشت، در اثر فشار زیاد از سمت بیرون باز نخواهد شد.

در برخی جاها درب ورودی ساختمانی بیرون باز می شود. در این گونه موارد مجبوریم از قفل برقی استفاده کنیم. قفل زنجیری مناسب برای این نوع درب ها نمی باشد.

انواع قفل برقی کله گاوی

قفل برقی کله گاوی دارای نوع شستی دار و بدون شستی می باشد.

 

1) قفل برقی کله گاوی شستی دار:

این مدل فاقد شستی روی قفل برای بازکردن درب به صورت دستی می باشد. بازکردن درب که این قفل روی آن نصب شده است فقط با آیفون و شستی یا ریموت و… امکان پذیر می باشد. قفل کله گاوی بدون شستی برای نصب بر روی درب پارکینگ دارای جک مناسب است. این قفل همچنین در مکان هایی که قصد استفاده از کلید مخفی را دارند بسیار مناسب است. نصب قفل برقی کله گاوی بدون شستی، امنیتی به مراتب بیشتر از قفل برقی شستی دار برای محل فراهم می آورد.

 

2) قفل برقی کله گاوی بدون شستی:

این قفل برقی دارای شستی می باشد. قفل برقی کله گاوی شستی دار مناسب درب ورودی نفر رو می باشد. با قفل کله گاوی شستی دار می توان درب ورودی را با استفاده از شستی روی قفل باز کرد.

خرید قفل برقی

خرید قفل برقی

تمامی برندهای مطرح ایران:

یوتاب

تابا الکترونیک

اکسیناژ

آموزش نصب قفل برقی

در این بخش روش نصب قفل کله گاوی همراه با آیفون تصویری و صوتی تابا را آموزش خواهیم داد. در نصب آیفون تصویری تابا همراه با قفل کله گاوی، دو منبع تغذیه 8401 و 8402 شرکت تابا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

1) منبع تغذیه 8401 تابا:

این منبع تغذیه برق مورد نیاز پنل را تامین میکند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید خروجی های ترانس آیفون تصویری تابا مدل 8401 مستقیما به پنل درب متصل می شود.

 

2) منبع تغذیه 8402 تابا:

منبع تغذیه 8402 برق مورد نیاز جهت عملکرد قفل برقی کله گاوی را فراهم میکند. ترمینال 24 ولت (ترمینال خروجی) منبع تغذیه 8402 به قفل کله گاوی وصل می شود. ترمینال 12 ولت (ترمینال ورودی) منبع تغذیه 8402 نیز به ترمینال D1وD2 پشت پنل درب وصل می شود. هر موقع فردی شستی دربازکن روی مانیتور را فشار دهد. پنل درب ولتاژ 12 ولت به منبع تغذیه 8402 می فرستد. خروجی 24 ولت منبع تغذیه 8402، با دریافت ولتاژ 12 ولت از پنل درب فعال می شود. این ولتاژ 24 ولت به قفل کله گاوی رسیده و درب باز می شود.

نحوه نصب آیفون تصویری تابا به همراه قفل برقی ( کله گاوی )

توضیحات نقشه نصب قفل برقی کله گاوی: (تصویربالا و پایین)

تصویر بالا طریقه نصب قفل بازکن برقی کله گاوی همراه با آیفون تصویری معمولی تابا و تصویر زیر روش نصب قفل کله گاوی همراه با آیفون تصویری دوسیم (جدید) تابا را نشان می دهد. خوب به تصویر بالا و پایین نگاه کنید. روش نصب قفل برقی کله گاوی در این دو مدل آیفون تصویری، هیچ تفاوتی ندارد. روش سیم کشی قفل برقی جدا از روش سیم کشی آیفون تصویری می باشد.

نصب قفل برقی به جای قفل زنجیری

رسیدیم به آخر آموزش نصب قفل برقی کله گاوی، خسته که نشدید . ممنون که لحظاتی با نورافزا بودید.

کاربران عزیز فروشگاه آنلاین نورافزا ، تلاش کردیم تا دوره آموزش نصب قفل برقی کله گاوی را به صورت کاربردی برای شما تهیه کنیم. برای یادگیری آسان شما، کاتالوگ قفل برقی نیز طراحی و در اختیار شما قرار گرفته است. امیدوارم که مفید بوده باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

دیدگاه کاربران
9 دیدگاه
 • احمد قلی بهلکه 5 اسفند 1399 / 17:12

  سللم و درود
  ممنون میشم نصب قفل کله گاوی مارک باللی که سه سیم هست رو به آیفون صوتی چهار سیم تابا رو توضیح بدید

  • norafza 6 اسفند 1399 / 00:05

   سلام . متاسفانه این مدل قفل کله گاوی نصب و تست نشده. میتونید از نقشه نصب داخل جعبه قفل استفاده کنید

 • Meysam 22 خرداد 1400 / 11:11

  سلام میشه قفل برقی کله گاوی ۱۲ ولت نصب کنیم مانند قفل گله گاوی یوتاب که دیگه به ترانس ۲۴ ولت احتیاج نداشته باشیم؟

  • norafza 22 خرداد 1400 / 11:29

   سلام .بله ، اگر قفل کله گاوی شما با برق 12 ولت کار کنه دیگه نیازی به منبع تغذیه جداگانه ندارید و برق مورد نیاز قفل کله گاوی از همون منبع تغذیه آیفون تصویری تامین میشه.

 • مهدی طهرانی 28 تیر 1400 / 17:05

  سلام وقتتون بخیر میخوام برای مدل ۱۰۴۳ تابا کلید مجزا برای قفل کله گاوی بزارم، ترانس۸۴۰۱ و ۸۴۰۲ هم نصب کردم ممنونم میشم راهنمایی کنید

  • norafza 31 تیر 1400 / 09:11

   لطفا بیشتر توضیح بدین، کلید مجزا برای چه کاری ؟

   • علی قربانی 11 اسفند 1400 / 14:42

    سلام خسته نباشید
    اگر امکانش هست روش نصب کله گاوی و آیفون الکروپیک رو توضیح بدین ممنون میشم

    • norafza 11 اسفند 1400 / 23:44

     سلام. حتما این آموزش تهیه و منتشر خواهد شد

 • طاها احراری 16 آبان 1401 / 12:40

  عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وبلاک نورافزا حاصل تلاش واحد آموزش فن آوازه نورافزا می باشد. جهت پشتیبانی تخصصی محصولات به فروش رفته در فروشگاه نورافزا و راهنمایی کامل مشتریان عزیز، این وبلاک راه‌اندازی شده است. تمام تلاش این مجموعه ارائه آموزش‌های جامع و کاربری برای تمامی محصولات موجود در فروشگاه نورافزا است. امیدواریم که این آموزش ها برای شما مفید باشد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فن آوازه نورافزا می باشد.