انواع سرپیچ

انواع سرپیچ

کاربران عزیز فروشگاه نورافزا ، خوشحالیم که لحظاتی از وقت ارزشمند خود را به ما اختصاص داده اید. در این بخش میخواهیم شما را با انواع سرپیچ لامپ و نحوه تبدیل سرپیچ لامپ ها به هم آشنا کنیم. تمام سعی ما، تهیه مطالب آموزشی کامل و جامع به همراه تصاویر متعدد، جهت آموزش بهتر و روان تر می باشد. امیدواریم که مطالب آموزشی نورافزا برای شما مفید بوده و رضایت کامل شما فراهم گردد. با ما همراه باشید.

مفهوم E14 و E27 و … در سرپیچ لامپ ها چیست؟

 گستردگی انواع سرپیچ لامپ در صنایع روشنایی ما را ملزم می کند اطلاعاتی در ارتباط با انواع آن ها و عباراتی که هنگام خرید سرپیچ با آن ها آشنا می شنویم کسب کنیم. در این مقاله شما را با یک نوع سرپیچ پرکاربرد نیز آشنا خواهیم کرد.

سرپیچ چیست و چه کاربردی دارد؟

سرپیچ تجهیز الکتریکی در صنایع روشنایی است كه لامپ ها را به برق ورودی متصل می كند. همانطور که می دانید تنوع لامپ در دنیای امروزی بسیار گسترده است. به موازات لامپ ها، سرپیچ ها نیز هر روزه متنوع تر می شوند. سرپیچ لامپ ها با نام های متفاوتی از یکدیگر شناخته می شوند. یکی از پرکابرد ترین آن ها سرپیچ های نوع E هستند. در طراحی سرپیچ ها، E  نشانه ادیسون است که سرپیچ لامپ را ساخته است عددی که در کنار آن ثبت می شود نشانه قطر برحسب میلی متر است. شرکت ادیسون هم لامپ و هم سرپیچ آن را اختراع و تولید کرد. این سرپیچ ها امروزه بدون تغییر عمده به همان شکل اولیه باقی مانده اند و به عنوان سرپیچ ادیسونی شناخته می شوند. سرپیچ ها بخش مهمی از تجهیزات الکتریکی بشمار می آید. هرچه مواد استفاده شده در سرپیچ ها از کیفیت بیشتری برخوردار باشند درنتیجه لامپ متصل شده به آن عمر بیشتری خواهد داشت.

انواع سرپیچ
شکل شماره 1 : انواع سرپیچ همراه با محل کاربرد

هر سرپیچ لامپ خود شامل اجزایی مانند: کلاهک سرپیچ، سیلندر سرپیچ و… هستند. از پرکاربردترین انواع سرپیچ لامپ در صنایع برق می توان E14 , E27 , E40 را نام برد.

سایز انواع سرپیچ
شکل شماره 2 : انواع سرپیچ لامپ ادیسونی

برای بررسی مشخصات انواع لامپ ال ای دی ، قیمت لامپ ال ای دی و یا خرید لامپ ال ای دی به فروشگاه نورافزا کنید.

به عنوان نمونه،  لامپ ال ای دی 10 وات هلیوس شرکت سهند آوا دارای سرپیچ نوع E27 و لامپ ال ای دی 70 وات بولینگ این شرکت از نوع E40 می باشد.

سایز انواع سرپیچ لامپ :

سرپیچ های E5 و نظیر آن ها که قطری بین 5 تا 8 میلی متر دارند و برای لامپ های چراغ قوه و … بکار می رود. مدل E14  که قطر سرپیچ آن ها حدود 14 میلی متر است و برای لامپ های چراغ خواب، یخچال و… مناسب است. نوع دیگری از سرپیچ تحت عنوان E27  با قطر حدود 27 میلی متر که برای لامپ های معمولی و خانگی مناسب است که بسیار مورد استفاده مشتریان قرار می گیرد. و در آخر به معرفی E40 می پردازیم که همانطور که از نام ان مشخص است دارای قطر 40 میلی متر می باشد و برای لامپ های گازی و… مورد استفاده قرار می گیرد که بیشتر از جنس سرامیک و چینی هستند.

اندازه قطر انواع سرپیچ
شکل شماره 3

البته لازم به ذکر است می توان با تبدیل سرپیچ لامپ ، به عنوان مثال سرپیچ E14 را به E27 تبدیل کرد. که همین ویژگی نیز بر محبوبیت این سرپیچ ها می افزاید. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 تبدیل سرپیچ لامپ :

این محصول جزیی بسیار عالی و کمک کننده است. اگر سرپیچی را انتخاب کنید که مناسب لامپ تان نباشد این تبدیل سرپیچ می تواند به شما کمک کند که لامپ تان را به سرپیچ مناسب خود وصل کنید. همانطور که در شکل زیر می بینید با این مبدل می توان سرپیچ با قطر 14 را به سرپیچ موردنیاز خود با قطر 12 تغییر دهید که از نظر اقتصادی هم به صرفه تر است.

بارها مشتریانی داشته ام که به دلیل انتخاب نادرست لوستر و عدم توجه به مساحت محل نصب، از نور کم در محل شاکی هستند. تعویض و خرید لوستر راه حلی پرهزینه می باشد. می توان با استفاده از تبدیل سرپیچ و خرید لامپ ال ای دی با سایز بزرگتر این مشکل را با صرف هزینه ناچیز برطرف کرد.

سرپیچ لامپ
شکل شماره 4 : تبدیل سرپیچ E12 به E14

تبدیل سرپیچ در انواع و شکل های مختلفی در بازار موجود می باشند که شکل زیر نمونه ای از این تبدیل ها را نشان می دهد.

تبدیل انواع سرپیچ به هم
شکل شماره 5 : مبدل سرپیچ

برای بررسی مشخصات انواع لامپ ال ای دی ، قیمت لامپ ال ای دی و یا خرید لامپ ال ای دی به فروشگاه نورافزا کنید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

دیدگاه شما

3 دیدگاه

  1. norafza گفت:

    لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت بهبود مطالب و آموزشها با ما در میان بگذارید

  2. پیمان ساری اصلانی گفت:

    سلام خسته نباشید با تشکر از راهنمایی واطلاعات با ارزشی که ارائه دادیدمن بدنبال E14به2E14هستم لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم