آموزش نصب و سیم کشی کلید دوپل

آموزش نصب کلید دوپل

کاربران عزیز نورافزا، در این بخش طریقه سیم کشی کلید دوپل را به شما آموزش خواهیم داد. شما را با روش صحیح لوله گذاری آشنا خواهیم کرد. نحوه سیم کشی کلید دو پل را در حالت های مختلف به شما آموزش خواهیم داد. در ادامه، تمام نکاتی که هنگام سیم کشی بایستی رعایت شود و روش نصب کلید دو پل برای لوستر را خواهیم گفت. تمام تلاش خود را کرده ایم تا اموزش نصب کلید دوپل را به صورت جامع و همراه با نقشه سیم کشی متعدد جهت یادگیری آسان برای شما تهیه کنیم. امیدواریم برای شما مفید باشد.

فهرست مطالب

روش لوله گذاری کلید دوپل

ابتدا از جعبه فیوز تا محل نصب کلید دوپل لوله گذاری انجام می‌شود. سپس از کلید دوپل تا محل قرارگیری لامپ اول و از محل نصب لامپ اول تا محل نصب لامپ دوم لوله گذاری انجام می‌شود.

لوله گذاری کلید دوپل

در روش دیگر لوله گذاری کلید دوپل هم می‌توانید از هر لامپ یک لوله جدا به کلید دوپل قرار دهید. (در این روش لوله پلیکا و سیم برق حدودا دوبرابر روش اول مصرف شده و مقرون به صرفه نمی‌باشد).

نکاتی که هنگام لوله گذاری کلید دوپل بایستی رعایت شود

1) فاصله سرپیچ لامپ از سقف بایستی 30 الی 50 سانتی متر باشد

2) ارتفاع جعبه کلید از کف تمام شده 110 الی 120 سانتی متر باشد. جعبه کلید بایستی از چارچوب ها 15 الی 25 سانتی متر فاصله داشته باشد.

3) احتمالا برای شما پش آمده که هنگام کشیدن دوشاخه از پریز برق ، پریز از جاکلید خارج شده باشد. به همین دلیل بهتر است از جاکلید های پیچ خور استفاده شود. در این صورت امکان بستن کلید دوپل با پیچ به جاکلید وجود خواهد داشت.

4) جعبه فیوز بایستی در ارتفاع 150 تا 170 سانتی متری از کف نصب شود. رعایت فاصله 1 متری از لوله گاز و آب الزامی می باشد. 

روش سیم کشی کلید دو پل

جهت سیم کشی کلید دوپل ابتدا 2 رشته سیم نول و فاز (آبی و قرمز) از جعبه فیوز تا جعبه کلید سیم کشی کنید. سیم نول سمت جعبه فیوز به شین نول و سیم فاز را به فیوز مینیاتوری مربوط به روشنایی اتاق محل نصب کلید دو پل متصل کنید.

سیم کشی و نصب کلید دوپل

از جاکلید کار گذاشته شده تا محل نصب لامپ اول با 3 رشته سیم سیم‌کشی کنید. یکی از سیم‌ها به رنگ آبی (سیم نول) باشد. دو سیم بهتر است به رنگ قهوه ای و مشکی (سیم فاز) باشد. بهتر است استاندارد رنگ سیم در سیم‌کشی ساختمان رعایت شود تا موقع بروز ایراد به راحتی رفع مشکل انجام شود. سیم آبی (نول) برای هر دو لامپ به صورت مشترک استفاده خواهد شد. برای هرلامپ یک سیم فاز (به صورت مجزا) وصل خواهد شد. از محل نصب لامپ اول تا لامپ دوم با 2 رشته سیم به رنگ آبی و مشکی (نول و فاز) سیم‌کشی انجام شود.

پس از باز کردن قاب کلید دوپل می‌بینیم که سه پیچ جهت اتصال سیم برق وجود دارد. که رنگ یکی از پیچ ها با دوتای دیگر تفاوت دارد. سیم فاز ورودی را (که از جعبه فیوز کشیده شده) به پیچی که رنگ آن با دو پیچ دیگر فرق دارد وصل کنید. سپس دو سیم مشکی و قهوه ای که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید هر کدام را به یک پیچ همرنگ کلید دوپل وصل کنید. سیم نول را مستقیما از داخل جاکلیدی عبور داده  به سرپیچ لامپ اول سپس به سرپیچ لامپ دوم وصل کنید.

نکاتی که هنگام سیم کشی کلید دو پل بایستی دقت کنید

1) طبق مقررات ملی ساختمان سطح مقطع سیم مورد استفاده برای مدار روشنایی نبایستی از 1/5 میلیمتر مربع کمتر باشد.

2) سیم نول مستقیما از جعبه فیوز تا محل نصب لامپ کشیده می شود. این سیم فقط از داخل جعبه کلید عبور کرده و به کلید دوپل متصل نخواهد شد.

3) انتخاب آمپر فیوز به جریان مصرفی مدار متصل به فیوز بستگی دارد. این جریان در مدار روشنایی از 10 آمپر تجاوز نمی کند. به همین دلیل برای مدار روشنایی فیوز مینیاتوری 10 آمپر داخل جعبه فیوز در نظر گرفته میشود.

4) هنگام سیم بندی سرپیچ لامپ بهتر است سیم فاز به پیچی که به کنتاکت انتهایی سرپیچ متصل است وصل شود. با این کار قسمتی از سرپیچ که با سرپیچ لامپ تماس خواهد داشت دارای برق نول خواهد بود. بنابراین برق گرفتگی در اثر برخورد دست با سرپیچ لامپ به هنگام تعویض لامپ پیش نخواهد آمد.

نحوه نصب کلید دوپل با 4 لامپ

برای اینکه بتوانید با هر پل کلید دو لامپ را روشن کنید(در مجموع 4 لامپ). طبق نقشه سیم‌کشی کلید دو پل مشخص شده در تصویر زیر عمل کنید. ابتدا سیم نول را به صورت مستقیم به لامپ اول و از آن لامپ به لامپ‌های دیگر وصل کنید. سپس برای دو لامپ اول از یک سیم فاز و برای دو لامپ دوم از سیم فاز دیگر استفاده کنید.

خرید لامپ ال ای دی

خرید لامپ ال ای دی

انواع لامپ ال ای دی با کیفیت بازار ایران

ارسال رایگان

1 سال گارانتی تعویض

بدون افت (کاهش) نور در استفاده طولانی مدت

نصب کلید دو پل برای لوستر

در صورتی که میخواهید کلید دوپل را به جای سرپیچ ساده به لوستر وصل کنید دو حالت پیش رو خواهید داشت :

1) لوستر دارای 3 رشته سیم است

اگر لوستر شما 3 سیمه می باشد پس سیم کشی لوستر به گونه ای انجام شده که قسمتی از آن با یکی از پل های دوپل و قسمت دیگر با پل دیگر روشن و خاموش خواهد شد. در این صورت مطمئنا یکی از سیم های لوستر رنگی متفاوت نسبت به دو سیم دیگر دارد. سیم با رنگ متفاوت به سیم نول (آبی) و دو سیم همرنگ لوستر هرکدام به صورت جداگانه به یکی از سیم های قهوه ای و مشکی متصل خواهد شد.

نصب کلید دوپل برای لوستر

2) لوستر دارای 2 رشته سیم است

لوستر دارای دو رشته سیم بوده و از کلید دوپل به محل نصب لوستر با 3 رشته سیم، سیم کشی شده است. می توان یکی از سیم های لوستر را به سیم نول و سیم دیگر لوستر را به هر دو سیم فاز (قهوه ای و مشکی) که از کلید دوپل کشیده شده متصل کرد. در نصب کلید دو پل برای لوستر با این روش، تمامی لامپ های لوستر با هر دو کلید دوپل روشن و خاموش خواهد شد.

عیب یابی کلید دوپل

قبل از شروع رفع اشکال کلید دوپل بایستی لامپ متصل به کلید دوپل تست شود. یک لامپ سالم از یکی از اتاق‌های منزل جدا کرده و به سرپیچ لامپ متصل به دوپل وصل کنید. اگر لامپ روشن شود لامپ قبلی سوخته و سیم‌کشی کلید دو پل مشکلی ندارد.

مراحل عیب یابی

1) برای هر مدار (روشنایی ، پریز و …) فیوز مینیاتوری جداگانه‌ای در داخل جعبه فیوز تعبیه شده است. فیوز مربوط به مدار محل نصب کلید دوپل را قطع کنید. اگر سیم‌کشی ساختمان قدیمی و فاقد جعبه فیوز می‌باشد می‌توانید برق ساختمان را از سمت فیوز اصلی زیر کنتور برق قطع کنید.

2) با استفاده از فازمتر سالم، از قطع شدن جریان برق ورودی اطمینان حاصل کنید.

3) با استفاده از اهم‌متر (با صدای بوق) 3 رشته سیم لامپ اول و دوم تا کلید دوپل را تست کنید که سالم باشد.

4) اگر مسیر قبلی سالم بود می‌توانید کلید دوپل را تست کنید. اینکار با قرار دادن یک سر اهم‌متر روی پیچی که از دوپیچ دیگر رنگ متفاوت دارد و قرار دادن سیم دیگر اهمتر روی دوپیچ همرنگ قابل انجام است. هر یک از دوپیچ همرنگ مربوط به یکی از پل‌های کلید می‌باشد.

5) اگر کلید دوپل نیز سالم بود بایستی مسیر برق از جعبه فیوز تا کلید دوپل بررسی شود. اینکار به راحتی و با اهم‌متر قابل انجام می‌باشد.

امیدواریم که آموزش تهیه شده توسط واحد آموزش نورافزا برای شما مفید بوده باشد. منتظر نظرات و پیشنهادات شما در جهت رفع نواقص این آموزش هستیم.

مطالب آموزشی مرتبط:

استاندارد رنگ سیم برق در ایران

استاندارد رنگ سیم های برق در ایران

عناوین اصلی: آموزش انتخاب استاندارد رنگ سیم برق

نوع آموزش: متن آموزشی

نویسنده: مهدی جنت دوست

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

آموزش سیم‌کشی و نصب کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

عناوین اصلی: نقشه سیم‌کشی کلید تبدیل، چگونگی عملکرد مدار کلید تبدیل

نوع آموزش: متن آموزشی

نویسنده: پروانه عباس پور

مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

آموزش لوله گذاری و سیم‌کشی

نقشه کلید یک پل

 عناوین اصلی: نقشه سیم‌کشی و عیب یابی کلید یک‌پل

نوع آموزش: متن آموزشی

نویسنده: پروانه عباس پور

مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

نقشه سیم کشی و نصب کلید صلیبی

نقشه کلید صلیبی

عناوین اصلی: نقشه سیم‌کشی کلید صلیبی + آموزش سیم‌بندی

نوع آموزش: متن آموزشی

نویسنده: پروانه عباس پور

مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

آموزش سیم کشی و نصب پریز برق

نقشه پریز برق

عناوین اصلی: نقشه سیم‌کشی پریز برق

نوع آموزش: متن آموزشی

نویسنده: پروانه عباس پور

مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه

امتیاز
4.6/5
دیدگاه شما

12 دیدگاه

 1. فرشید گفت:

  ممنون از مطالب کامل و سهلتون

 2. رضا عرب گفت:

  واقعا فوق العاده این ممنون بابت سایت خوبتون

 3. داود گفت:

  عالی و کامل. دستتون درد نکنه.

 4. امین گفت:

  خیلی وقت بود دنبال آموزش کلید دوپل بودم که شما به صورت کامل و جامع توضیح دادین. ممنون از سایت خوبتون.

 5. علی گفت:

  خیلی مفید و آموزنده بود کاشکی آموزش هاتون بیشتر می کردین

 6. ن.خ گفت:

  سلام و عرض ادب
  بسیار بسیار ممنون و سپاسگذارم بابت مطالب عالی و نوع و روش بیان موضوع،به گونه ای که کاملا در ذهن خواننده جای میگیره و فهم مسأله راحت و سریع میشه.
  (خودمونی میگم: آقا دمتون گرم،من ۳۷سالمه و لیسانس مدیریت دارم و تا الان اینقدر راحت و عالی نتونسته بودم موضوع سیم کشی ساختمان(سیم کشی کلید تک پل و دوپل،کلید تبدیل،پریز و..) را یاد بگیرم و خیلی راحت خودم انجام دادم..بازهم دمتون گرم🙋🙏🏾🇮🇷🌹💪🇮🇷

 7. ابوالفضل گفت:

  سلام مزاحم شما از تبریز من هرچقدر خواندم متوجه نشدم سقف چهار سیم هست دو پل هم هست لوستر ما سه سیم دارد حالا چکار کنم لوستر دو طبقه ده تا لامپ دارد

  • نورافزا گفت:

   سلام، اگر یکی از سیم ها به رنگ زرد یا زرد/زرد راه راه باشد مربوط به ارت بوده و بایستی به بدنه لوستر وصل شود. سه سیم باقی مانده در سقف را مطابق نقشه سیم کشی لوستر که در آموزش توضیح داده شده متصل نمایید

 
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.