آموزش برق نورافزا

آموزش نصب آیفون تصویری تابا دو سیم (جدید)

نقشه آیفون تصویری دو سیم تابا

کاربران عزیز فروشگاه آنلاین نورافزا خوشحالیم که لحظاتی از وقت ارزشمند خود را به ما اختصاص داده اید. در این بخش طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم (همراه با نقشه آیفون تصویری تابا دو سیم ) را برای شما تهیه کرده ایم. امیدواریم آموزش نصب آیفون تصویری دو سیم تابا، به همه سوالات شما در مورد نصب این دربازکن جدید تابا پاسخ داده و برای شما مفید باشد. اگر بعد از مطالعه سوالی داشتید که بی جواب مانده، در قسمت نظرات و پیشنهادات می توانید سوال خود را مطرح کنید تا همکاران ما پاسخگو باشند.

شرکت تابا الکترونیک از سال 1398 شروع به تولید آیفون تصویری دو سیم کرده است. از لحاظ شکل ظاهری این آیفون تصویری هیچ تفاوتی با آیفون معمولی (4 سیم یا 5سیم) ندارد. مانند مانیتور آیفون تصویری 2 سیم تابا مدل 1043/2W و مانیتور آیفون تابا مدل 1043 4سیم که کاملا شبیه به هم هستند . ولی بر خلاف شکل ظاهری، روش نصب آیفون تصویری دو سیم تابا با طریقه نصب آیفون تصویری تابا (مدل معمولی) کاملا متفاوت است. در صورت نیاز به آموزش نصب آیفون تصویری تابا قدیم، می توانید به بخش مربوطه مراجعه کنید. در غیر اینصورت در ادامه با آموزش نصب آیفون تصویری تابا دو سیم (جدید) با ما همراه باشید.

دوره های آموزشی مرتبط

سایر دوره های آموزشی مرتبط با این دوره:

1) آموزش روش نصب آیفون تصویری تابا معمولی (4 سیم یا 5 سیم)

2) نحوه ارتباط داخلی آیفون تابا

3) روش نصب قفل کله گاوی همراه با آیفون تصویری

بخش اول :قطعات مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری تابا دو سیم (جدید)

قطعات مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری دو سیم تابا :

قطعات مورد نیاز نصب آیفون دو سیم تابا عبارتند از :

1) پنل آیفون تصویری دو سیم تابا

2) مانیتور آیفون تصویری دو سیم

3) قفل درب بازکن آیفون تابا

4) ترانس آیفون تابا مدل 8401

5) ترانس آیفون دو سیم تابا مدل 8403

6) کابل آیفون

برای نصب آیفون تصویری دو سیم تابا دوعدد منبع تغذیه مورد نیاز است. منبع تغذیه 8403 و منبع تغذیه 8401 . قفل آیفون و ترانس آیفون تابا مدل 8401 تنها قطعاتی هستند که مابین آیفون تصویری معمولی و دوسیم تابا مشترک هستند. سایر قطعات متفاوت می باشند. پس اگر میخواهید اف اف تصویری دو سیم تابا نصب کنید بایستی قطعات مورد نیاز مخصوص این کار را تهیه کنید.

پنل درب دوسیم

پنل درب دوسیم :

پنل درب در دو نوع دارای شستی زنگ و بدون شستی زنگ (پنل کدینگ) تولید می شود. پنل های بدون شستی عموما در ساختمانهایی با تعداد واحد زیاد استفاده می شود.

برای محافظت از پنل در برابر نفوذ آب باران، هنگام نصب آیفون تصویری تابا یکعدد بارانگیر نیز تهیه و روی پنل نصب کنید. (به عنوان نمونه قاب بارانگیر آیفون تصویری شرکت صدف). محافظ آیفون تصویری علاوه بر حفاظت از پنل در برابر باران، دارای لامپ الیدی جهت تصویربرداری بهتر در شب هستند.

A) پنل دارای شستی زنگ :

این پنل دارای شستی زنگ مجزا برای هر واحد می باشد.

پنل آیفون تصویری شستی دار تابا
پنل آیفون تصویری شستی دار تابا

B) پنل دارای صفحه کلید مشترک برای واحد ها:

پنل کدینگ دارای ظاهری شیک و جذاب است. برای ساختمان های با تعداد واحد زیاد این پنل توصیه می شود. تصور کنید که بخواهید برای ساختمان 30 واحده پنل شستی دار نصب کنید. یعنی 30عدد شستی روی پنل که ظاهری نامناسب خواهد داشت. این مشکل با پنل کدینگ حد شده است. در نصب آیفون تصویری دو سیم تابا برای ساختمانهای بیشتر از 32 واحد، بایستی از پنل کدینگ استفاده شود.

پنل کدینگ تابا
پنل کدینگ تابا

جهت آشنایی با ویژگی ها و امکانات انواع پنل آیفون تصویری ، بررسی قیمت آیفون تصویری تابا و یا خرید آیفون تصویری تابا به فروشگاه نورافزا مراجعه کنید

مانیتور تصویری دوسیم

مانیتور آیفون تصویری دو سیم : (آشنایی با دومین قطعه ، قبل از آموزش طریقه نصب آیفون تصویری تابا):

اولین مانیتور آیفون تصویری دو سیم تابا مدل TVD-1070/2W می باشد. مدتی بعد مانیتور آیفون تصویری 2 سیم مدل TVD1043 نیز به سبد محصولات شرکت تابا اضافه شد. تولید مدل دوسیم همه ی مانیتورهای تصویری معمولی، در برنامه تولید شرکت تابا قرار دارد. ابعاد صفحه نمایش مانیتورهای اف اف تصویری تابا معمولا از 2/4 اینچ تا 10 اینچ می باشد. معمولا مانیتورهای با صفحه نمایش بزرگ قابلیت نمایش چند تصویر به صورت همزمان را دارند.

مانیتور آیفون تصویری دو سیم جدید تابا
مانیتور آیفون تصویری دو سیم جدید تابا

منبع تغذیه مدل 8401

منبع تغذیه 8401 : (آشنایی با سومین قطعه قبل از آموزش طریقه نصب آیفون تصویری تابا):

منبع تغذیه 8401 آیفون تصویری تابا وظیفه تامین برق مورد نیاز پنل درب ورودی و قفل دربازکن را بر عهده دارد.

منبع تغذیه آیفون تصویری تابا مدل 8401
منبع تغذیه آیفون تصویری تابا مدل 8401

منبع تغذیه مدل 8403

منبع تغذیه 8403 :

این منبع تغذیه فقط در آیفون تصویری دوسیم تابا کاربرد دارد. این ترانس آیفون مابین پنل درب و مانیتور تصویری اولین واحد نصب می شود.

منبع تغذیه آیفون تصویری دو سیم تابا مدل 8403
منبع تغذیه آیفون تصویری دو سیم تابا مدل 8403

قفل برقی درب

قفل برقی زنجیری: (آشنایی با پنجمین قطعه قبل از آموزش طریقه نصب آیفون تصویری تابا):

قفل دربازکن دارای انواع زنجیردار و بدون زنجیر هستند. قفل آیفون زنجیردار مانند قفل دربازکن تابا مدل 545 و قفل آیفون بدون زنجیر مانند  قفل برقی درب حیاط کله گاوی و قفل برقی مغزی.

قفل دربازکن آیفون تابا
قفل دربازکن آیفون تابا

کابل آیفون

کابل سیم کشی آیفون تصویری دو سیم :

کابل مورد استفاده برای نصب آیفون تصویری دو سیم تابا با سیم مورد استفاده در آیفون تصویری معمولی تابا متفاوت می باشد. سیم سفید 75/*2 برای نصب دربازکن تصویری ساختمانهای یک تا 64 واحده کافی و مناسب می باشد. در مورد انتخاب نوع سیم مورد نیاز برای نصب، بیشتر توضیح خواهیم داد.

بررسی مشخصات ، قیمت و خرید انواع آیفون تصویری تابا در فروشگاه آنلاین نورافزا ، نمایندگی فروش آیفون تابا

بخش دوم : سیم کشی و نصب برای ساختمانهایی که همه ی مانیتورها به صورت سری باشد

طریقه نصب آیفون تصویری تابا (دوسیم) برای ساختمانهایی که مانیتورها به صورت سری باشند

منظور از اینکه مانیتور ها به صورت سری باشد چیست؟

یک ساختمان 10 طبقه را که هر طبقه دارای یک واحد می باشد در نظر بگیرید. اگر محل نصب مانیتور آیفون تصویری در هر واحد از این ساختمان به محل نصب مانیتور در طبقه بالا و پایین خودش ارتباط داشته باشد. (لوله گذاری شده باشد). همه مانیتورها را می توان به صورت سری به هم وصل کرد. در ساختمانهای قدیمی احتمال دارد که نتوان از این روش استفاده کرد. ولی در ساختمانهای جدیدالحداث می توان بدین روش لوله گذاری و سپس نصب را انجام داد. (شکل شماره 1). آیفون تصویری دو سیم تابا با این روش سیم کشی، امکان نصب تا 64 واحد، با استفاده از دو رشته سیم و بدون نیاز به تجهیزات اضافی را دارد.

1) لوله گذاری :

در ساختمانهای یک واحده :

مسیر 2 و 3 : از محل نصب مانیتور و محل نصب پنل درب تا محل نصب ترانس آیفون دوسیم تابا مدل 8403 لوله ای مستقیم برده و نصب شود.

در ساختمانهای چند واحده :

مسیر شماره 1 : از محل نصب مانیتور در هر واحد به محل نصب مانیتور در واحد طبقه بالا و پایین آن لوله گذاری انجام شود. (شکل شماره 1)

مسیر شماره 2 : بعد از انجام مرحله قبلی در ساختمانهای چند واحده، از محل نصب مانیتور در اولین واحد ساختمان تا محل نصب ترانس آیفون 2 سیم 8403 لوله ای برده و نصب شود.

مسیر شماره 3: از محل قرارگیری این منبع تغذیه تا محل نصب پنل درب، لوله ای تنها برده و نصب شود.

شکل شماره 1 : لوله گذاری برای نصب آیفون تصویری دو سیم تابا

مراحل مشترک در ساختمانهای یک و چند واحده :

مسیر شماره 5 : برای نصب ترانس آیفون تابا مدل 8401 مکانی مناسب به دور از رطوبت در نظر بگیرید. سپس لوله ای از پنل درب ورودی تا این محل نصب کنید.

مسیر شماره 6 : لوله ای نصب کنید که قوطی پشتی پنل درب را به محل قرار گرفتن قفل آیفون تابا مرتبط کند.

مسیر شماره 7 : محل نصب منبع تغذیه 8401 و 8403 نیاز به کابل برق که از برق مشترک ساختمان (در ساختمانهای چند واحده) کشیده شده است، دارد.

مسیر شماره 8 : در صورتی که گوشی تا آشپزخانه فاصله زیادی پیدا کرده است می توانید از محل مورد نظر جهت نصب مانیتور تا آشپزخانه لوله گذاری انجام دهید. تا از مانیتور دوم در خانه به منظور برقراری ارتباط داخلی با مانیتور اول و همچنین بازکردن درب استفاده کنید. این مورد را حتما انجام دهید تا در صورت نیاز به گوشی اینترکام (داخلی) و یا برای دسترسی راحتتر به مانیتور مجبور به سیم کشی روکار نشوید.

2) سیم کشی و سیم بندی :

A) انتخاب نوع سیم :

1- برای بند 1 و 2 و 3 و 5 و 6 بهتر است از سیم سفید 75/*2 استفاده شود. در صورت استفاده از کابل آیفون، ضخامت سیم های داخل نبایستی از 6/. کمتر باشد. اگر طول سیم بیشتر از 50 متر باشد، در صورت استفاده از سیم 6/ ، سیمها به صورت دوبل استفاده شود. در نظر داشته باشید مقاومت 100 متر سیم، باید کمتر از 6/. اهم باشد.

2- برای بند 7 از دو عدد سیم افشان 1/5*1 بایستی استفاده کرد.

B) آموزش سیم کشی و طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم :

1- از محل قرارگیری پنل درب تا محل نصب منبع تغذیه آیفون دو سیم 8403 سیم کشی با سیم سفید 75/*2 انجام شود. در منبع تغذیه 8403 ، این سیم بایستی به ترمینال In ترانس متصل شود.

2- از ترمینال Out منبع تغذیه 8403 تا محل نصب مانیتور در طبقه اول با سیم سفید 75/*2 سیم کشی انجام شود. به ترمینال In پشت مانیتور واحد اول وصل شود. با استفاده از همین سیم، از محل نصب مانیتور طبقه اول به محل نصب مانیتور طبقه دوم و … تا محل نصب مانیتور در آخرین طبقه، سیم کشی انجام شود. دو رشته سیمی که از واحد طبقه پایین تا محل نصب مانیتور کشیده می شود به ترمینال In پشت مانیتور وصل می شود. دو رشته سیمی که به طبقه بالا کشیده می شود، خروجی ترمینال Out پشت مانیتور می باشد.

3- از ترمینال خروجی منبع تغذیه 8401 تا قاب پشت پنل درب، سیم کشی انجام و به ترمینال AC (~ ~) پشت پنل درب وصل شود.

نقشه آیفون تصویری دو سیم تابا
شکل شماره 2 : نقشه آیفون تصویری دو سیم تابا

4- قفل درباز کن نصب فیزیکی شود. از ترمینال D1 , D2 داخل پنل درب، زوج سیمی تا محل نصب قفل دربازکن کشیده و به قفل دربازکن وصل شود.

5- کابل کشی برق شهری به محل نصب منبع تغذیه 8401 و 8403 انجام و به این دو منبع تغذیه متصل شود. در ساختمانهای چند واحده این دو منبع تغذیه بایستی به برق مشترک ساختمان وصل شود.

6-محل نصب مانیتور نیازی به کابل کشی برق ندارد. این موضوع یکی دیگر از مزایای آیفون تصویری دو سیم تابا می باشد.

بخش سوم : سیم کشی و نصب برای ساختمانهایی که همه ی مانیتورها به صورت سری نباشد (کمتر از 32 واحد)

طریقه نصب آیفون تصویری تابا (دوسیم) برای ساختمانهایی که مانیتورها به صورت سری نباشد (کمتر از 32 واحد)

آشنایی :

این مدل که به شما آموزش خواهیم داد برای ساختمانهایی است که اولا کلیه مانیتور های واحد ها به صورت سری با هم ارتباط نداشته باشند. دوما تعداد واحد های ساختمان کمتر از 32 واحد باشد. مثلا یک ساختمان 3 طبقه که هرطبقه دارای 4 واحد بوده و جمعا 12 واحد دارد (شکل زیر). فرض کنید اولا در این ساختمان هر واحد، فقط به واحد بالای سقف خودش ارتباط داشته باشد. به عبارتی دیگر، از یک واحد به همه ی واحد های طبقه بالا و پایین خودش ارتباط نداشته باشد.(لوله گذاری نشده یا امکان لوله گذاری ندارد). دوما تعداد واحد ها کمتر از 32 می باشد.

طریقه نصب آیفون تصویری تابا کمتر از 32 واحد
شکل شماره 3 : طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم کمتر از 32 واحد (مانیتور ها به صورت سری نباشد)

در این شرایط بایستی از راهنمای نصب آیفون دو سیم تابا (شکل شماره 4) برای سیم کشی استفاده شود. علاوه بر قطعات مورد نیاز که در بخش اول همین آموزش توضیح دادیم، نیاز به چند عدد سوییچ IVD داریم که بایستی تهیه کنید.

راهنمای نصب آیفون تصویری دو سیم تابا
شکل شماره 4 : راهنمای نصب آیفون تصویری دو سیم تابا

آشنایی با امکانات انواع دربازکن تصویری دو سیم تابا ، بررسی قیمت اف اف تصویری تابا و یا خرید اف اف تصویری تابا در فروشگاه نورافزا

سیم کشی و طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم:

1- از محل قرارگیری پنل درب تا محل نصب منبع تغذیه 8403 سیم کشی با سیم 75/*2 انجام شود. در سمت منبع تغذیه 8403 ، این سیم بایستی به ترمینال IN متصل شود. ترمینال OUT روی منبع تغذیه 8403 به ترمینال IN روی IVD ، با استفاده از سیم سفید 75/*2 وصل شود.

2- مانیتورهایی که امکان نصب به صورت سری به هم دارند، با استفاده از سیم 75/*2 به هم وصل شود. سپس از هر سری، ترمینال IN نزدیکترین مانیتور به IVD، به ترمینال خروجی IVD وصل شود. بسته به موقعیت محل نصب، به هرتعداد IVD که نیاز داشتید می توانید استفاده کنید. روش اضافه کردن IVD دوم و … در شکل بالا ترسیم شده است. فقط روی آخرین IVD الزاما بایستی جامپر گذاشته شود.

3- از ترمینال خروجی منبع تغذیه 8401 تا قاب پشت پنل درب، با استفاده از کابل آیفون یک زوج یا سیم 75/*2 سیم کشی انجام شود. این سیم پشت پنل درب به ترمینال AC (~ ~) وصل شود.

4- قفل درب بازکن تابا نصب فیزیکی شود. از ترمینال D1 , D2 داخل پنل درب، زوج سیمی تا محل نصب قفل کشیده شود. این سیم به ترمینال داخل قفل وصل شود.

5- کابل کشی برق شهری به محل نصب منبع تغذیه 8401 و 8403 انجام و به این دو منبع تغذیه متصل شود. در ساختمانهای چند واحده این دو منبع تغذیه بایستی به برق مشترک ساختمان وصل شود.

6- محل نصب مانیتور نیازی به کابل کشی برق ندارد.

بخش چهارم : سیم کشی و نصب برای ساختمانهایی که همه ی مانیتورها به صورت سری نباشد (32 تا 64 واحد)

طریقه نصب آیفون تصویری تابا (دوسیم) برای ساختمانهایی که مانیتورها به صورت سری نباشد (32 تا 64 واحد)

این مدل که به شما آموزش خواهیم داد برای ساختمانهایی است که اولا کلیه مانیتور های واحد ها به صورت سری به هم ارتباط نداشته باشند. دوما تعداد واحد های ساختمان بیشتر از 32 واحد باشد. مثلا یک ساختمان 10 طبقه که هرطبقه دارای 4 واحد می باشد (جمعا 40 واحد). فرض کنید اولا در این ساختمان هر واحد، فقط به واحد بالای سقف خودش ارتباط داشته باشد. به عبارتی دیگر، از یک واحد به همه ی واحد های طبقه بالا و پایین خودش ارتباط نداشته باشد.(لوله گذاری نشده یا امکان لوله گذاری ندارد). دوما تعداد واحد ها بیشتر از 32 می باشد. پس بایستی از نقشه آیفون تصویری تابا دو سیم (شکل شماره 5) برای نصب دربازکن تصویری استفاده کرد. در این روش علاوه بر قطعات مورد نیاز که در بخش اول همین آموزش توضیح دادیم، نیاز به چند عدد سوییچ IVD و سوییچ Gateway داریم که بایستی تهیه کنید.

روش نصب آیفون تصویری تابا برای ساختمان بیشتر از 32 واحد
شکل شماره 5 : روش نصب آیفون تصویری تابا برای ساختمان بیشتر از 32 واحد

برای نصب آیفون تصویری دو سیم تابا در ساختمانهای بیشتر از 32 واحد بایستی الزاما از پنل کدینگ تابا استفاده شود. با توجه به پیچیدگی نقشه نصب آیفون تصویری تابا (شکل شماره 5) ، شرح همه سیم بندی ها به صورت نوشتاری مناسب نمی باشد. یادگیری طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم از روی شکل شماره 5 گویای همه موارد می باشد. اگر سوالی داشتید در بخش نظرات و پیشنهادات برای ما ارسال کنید.

تنها نصب به روش بالا :

 • بعد از پایان نصب دربازکن تصویری بایستی روی آخرین IVD الزاما جامپر گذاشته شود.
 • برای نصب بیشتر از 32 واحد از پنل کدینگ استفاده شود.

بخش پنجم : تنظیمات بعد از نصب اف اف تصویری دو سیم تابا

تنظیمات بعد از نصب آیفون تصویری دو سیم تابا :

1 – شماره واحد ها با دیپ سوئیچی که پشت مانیتور آیفون تصویری قرار دارد ، طبق جدول زیر تعریف میگردد.

روش آدرس دهی مانیتور دو سیم تابا
شکل شماره 6 : روش آدرس دهی مانیتور دو سیم تابا

1- برای تعریف شماره واحد ها بیت 8 در دیپ سوئیچ روی مانیتور واحد آخر در هر مجموعه بایستی ON باشد. به عنوان مثال دیپ سوییچ مانیتور شماره 32 به صورت 11111001 تعریف می شود. (شکل شماره 7)

2- اگر از سوئیچر IVD برای سیم کشی استفاده گردد، بیت 8 در دیپ سوئیچ آخرین مانیتور از هر خروجی سوئیچر IVD باید ON باشد. (شکل شماره 7)

روش تنظیم دیپ سوئیچ مانیتور آیفون تصویری دو سیم تابا
شکل شماره 7 : روش تنظیم دیپ سوئیچ مانیتور آیفون تصویری دو سیم تابا

3- برای ذخیره ی شماره واحد ها، پس از تنظیم کد دیپ سوییچ ها، شاسی شماره 1 روی پنل جلوی درب را هشت مرتبه بفشارید.

4- برای کنسل کردن شماره واحد ها، شاسی شماره 2 روی پنل جلوی درب را هشت مرتبه بفشارید.

5- پس از نصب کامل مانیتورها و پس از انجام هر تغییری در کد دیپ سوئیچ ها ، یکبار سیستم را خاموش و روشن نمایید.

بخش ششم : راه اندازی ارتباط داخلی آیفون تصویری دو سیم تابا

راه اندازی ارتباط داخلی آیفون تصویری دو سیم تابا

برای راه اندازی ارتباط داخلی مابین واحد ها در آیفون تصویری تابا دو سیم نیازی به کابل کشی مجزا نمی باشد. بایستی فقط تنظیمات اینترکام در بخش تنظیمات مانیتور انجام شود. این ویژگی یکی از امتیازات مثبت دربازکن تصویری دوسیم تابا ، نسبت به آیفون تصویری تابا 4 سیم می باشد. آیفون تصویری تابا 4 سیم (5سیم) برای فعال سازی ارتباط داخلی نیاز به کابل کشی مجزا دارد. که گاها امکان کابل کشی مجزا وجود ندارد.

تنظیمات مانیتور آیفون تصویری دوسیم جهت راه اندازی اینترکام :

1- روش آدرس دهی مانیتور واحدها:

فعالسازی ارتباط داخلی واحد ها با همدیگر، نیاز به تنظیماتی روی مانیتور واحدها ندارد. شماره واحدها در هنگام نصب آیفون تصویری دو سیم تابا با استفاده از دیپ سوئیچی که پشت مانیتور قرار دارد مشخص می شود. (در بخش پنجم این آموزش نحوه تنظیم شماره واحدها توضیح داده شد )

2- روش آدرس دهی مانیتور نگهبانی :

برای تعریف واحد نگهبانی بایستی در قسمت آدرس داخلی روی مانیتور تصویری نصب شده در نگهبانی، پس از وارد کردن 141#* کد #1* را وارد کرد. با این کار این مانیتور به عنوان مانیتور نگهبانی برای مجموعه شناخته می شود. برای کنسل کردن واحد نگهبانی روی مانیتور نصب شده در اتاقک نگهبانی، در قسمت آدرس داخلی در تنظیمات مانیتور، بایستی 142#* را وارد کرد.

روش برقراری ارتباط داخلی :

جهت برقراری ارتباط با دیگر واحدهای ساختمان، بایستی در تنظیمات مانیتور وارد قسمت ارتباط داخلی شد. در این قسمت ابتدا شماره واحد مورد نظر را وارد نموده و گزینه ارتباط داخلی را لمس کرد. برای برقراری ارتباط داخلی با نگهبانی در همین قسمت گزینه نگهبانی را بایستی لمس کرد.

نکات فعالسازی ارتباط داخلی :

1) در آیفون های تصویری دو سیم تابا برای هرمجموعه، الزاما فقط یک نگهبانی تعریف می شود.

2) پس از اتمام تنظیمات بایستی سیستم را یک بار خاموش و روشن کرد تا اینترکام راه اندازی شود.

3) حداکثر مدت زمان مکالمه بین دو واحد، 3 دقیقه می باشد.

بخش هفتم : آموزش نصب دو مانیتور در هر واحد

طریقه نصب آیفون تصویری تابا همراه با مانیتور اضافی :

می توان حداکثر دو عدد از مانیتور آیفون تصویری دو سیم تابا را به صورت موازی در هر واحد نصب کرد. پس اگر خانه شما بزرگ است و جهت اطمینان از شنیده شدن صدای زنگ در هر نقطه از خانه و همچنین دسترسی بهتر به مانیتور میتوانید در دو نقطه از خانه خود، مانیتور اف اف تصویری را نصب کنید. در این صورت وقتی مراجعه کننده داشته باشید. همزمان هر دو مانیتور تصویر فرد را نمایش می دهد. می توانید با هر یک از این دو مانیتور که خواستید، درب را باز کنید. (شکل شماره 8 ، نقشه آیفون تصویری تابا دو سیم همراه با مانیتور دوم ).

زمانی که بخواهیم از دو مانیتور در یک واحد استفاده کنیم، کد دیپ سوئیچ هر دو مانیتور را یکسان تعریف می کنیم. سپس بیت 7 از دیپ سوئیچ را برای یکی از آنها ON و برای دیگری OFF قرار می دهیم. در تصویر زیر واحد دوم 2 عدد مانیتور دارد. کد دیپ سوئیچ برای مانیتور اول : 0000 1000 و برای مانیتور دوم 0010 1000 خواهد بود.

نصب مانیتور دوم در آیفون تصویری دو سیم تابا
شکل شماره 8 : نصب مانیتور دوم در آیفون تصویری دو سیم تابا

بررسی مشخصات انواع آیفون تصویری تابا ، قیمت دربازکن تصویری تابا و یا خرید آیفون تصویری تابا در فروشگاه نورافزا ( نمایندگی فروش آیفون تابا )

بخش هشتم : آموزش نصب آیفون تصویری دو سیم تابا به دو درب ورودی

طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم با دو پنل:

برخی از ساختمانها دارای دو درب ورودی هستند. مطمئنا در این شرایط نمی توان فقط برای یک درب ساختمان پنل آیفون تصویری نصب کرد. بایستی هر دو درب امکان پاسخگویی به مراجعه کننده و باز کردن درب را داشته باشند. شرکت تابا الکترونیک با تغییر در طراحی مانیتورهای تصویری خود این مشکل را حل کرده است. تمامی مانیتورهای آیفون تصویری تابا امکان نصب بر روی دو دوب ورودی را دارند. در این صورت شستی هر یک از دو پنل درب که توسط مراجعه کننده فشار داده شده باشد. هنگام لمس دکمه دربازکن روی مانیتور به صورت هوشمند همان درب دارای مراجعه کننده باز خواهد شد.

روش نصب :

برای نصب آیفون تصویری دو سیم جدید تابا به دو درب ورودی نیاز به یک سوئیچر OVD می باشد. هنگام خرید آیفون تصویری تابا بایستی این قطعه را نیز تهیه کنید. شکل زیر راهنمای کامل و واضح طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم در ساختمانهای دارای دو درب ورودی می باشد. بعد از اینکه سیم کشی و نصب آیفون تصویری دو سیم تابا روی دو درب ورودی تمام شد. بایستی برای تعریف پنل دوم شستی شماره 3 روی پنل جلوی درب را هشت مرتبه بفشارید. ( شکل شماره 9 ، نقشه آیفون تصویری تابا دو سیم ).

نصب اف اف تصویری با دو پنل
شکل شماره 9 : نقشه آیفون تصویری تابا دو سیم برای ساختمانهای دارای دو درب ورودی

بخش نهم : آموزش نصب آیفون تصویری دو سیم تابا به همراه قفل برقی

آموزش طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم به همراه قفل برقی

قفل برقی کله گاوی مزایای زیادی نسبت به قفل دربازکن تابا مدل زنجیری دارد. این قفل از زیبایی بیشتری نیز برخوردار است. از این رو، روز به روز استفاده کنندگان قفل برقی کله گاوی بیشتر می شود.

موارد استفاده قفل کله گاوی:

 1. قفل برقی کله گاوی قابل نصب بر روی درب ورودی نفر رو و درب پارگینگ دارای جک می باشد. با نصب قفل کله گاوی به درب پارکینگ، درب بعد از بسته شدن توسط جک، از پشت قفل می شود. بدین صورت با وارد کردن فشار توسط افراد ناشناس به درب ورودی، درب باز نخواهد شد.
 2. نصب قفل زنجیری روی درب های ورودی ساختمان که به بیرون باز می شود مناسب نمی باشد. قفل کله گاوی بهترین جایگزین در این شرایط برای قفل زنجیری می باشد.

انواع قفل برقی کله گاوی :

قفل های برقی دارای نوع شستی دار و بدون شستی می باشد. نوع بدون شستی برای نصب بر روی درب پارکینگ دارای جک مناسب است. این قفل همچنین در مکان هایی که قصد استفاده از کلید مخفی را دارید بسیار مناسب است. قفل برقی بدون شستی، امنیتی به مراتب بیشتر از قفل برقی معمولی فراهم می آورد. قفل برقی کله گاوی با شستی برای نصب روی درب ورودی نفر رو مناسب می باشد.

روش نصب قفل کله گاوی :

در نصب آیفون تابا همراه با قفل کله گاوی، منبع تغذیه8401 و 8402 استفاده می شود. همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید خروجی های منبع تغذیه 8401 مستقیما به پنل درب متصل می شود. این منبع تغذیه برق مورد نیاز پنل را تامین میکند.

ترمینال 24 ولت منبع تغذیه 8402 به قفل کله گاوی وصل می شود. ترمینال 12 ولت منبع تغذیه 8402 نیز به ترمینال D1 و D2 پنل درب متصل می شود. هر موقع شما شاسی دربازکن روی مانیتور را فشار دهید. پنل درب ولتاژ 12 ولت به منبع تغذیه 8402 می فرستد. خروجی 24 ولت منبع تغذیه، با دریافت ولتاژ از پنل ورودی فعال می شده و برق مورد نیاز جهت عملکرد قفل کله گاوی را فراهم می کند. (شکل شماره 10، نقشه آیفون تصویری تابا با قفل کله گاوی)

نصب قفل برقی به جای قفل زنجیری
شکل شماره 10 : نقشه آیفون تصویری تابا دو سیم به همراه قفل برقی

بخش دهم : نکاتی که هنگام نصب آیفون تصویری دو سیم تابا بایستی رعایت کرد

نکات نصب آیفون تصویری تابا :

نکاتی در مورد انتخاب سیم :

1- اگر طول سیم بیشتر از 50 متر باشد، در صورت استفاده از سیم 6/. ، سیم ها به صورت دوبل استفاده شود.

2- مقاومت 100 متر سیم، باید کمتر از 6 اهم باشد.

3 در سیم کشی ضخامت سیم نباید کمتر از 6/ باشد. بهتر است از سیم 75/*2 برای سیم کشی استفاده نمایید.

نکاتی در مورد نصب مانیتور و پنل :

1- پنل درب ورودی را طوری نصب شود که دوربین داخل پنل دید مناسبی از جلوی درب داشته باشد .

2- در صورتی که گوشی تا آشپزخانه فاصله زیادی پیدا کرده است می توانید از محل مورد نظر جهت نصب مانیتور تا آشپزخانه لوله گذاری انجام دهید. تا از مانیتور دوم در خانه به منظور برقراری ارتباط داخلی با مانیتور اول و همچنین بازکردن درب استفاده کنید. این مورد را حتما انجام دهید تا در صورت نیاز برای دسترسی راحتتر به مانیتور مجبور به سیم کشی روکار نشوید.

3- مانیتور تصویری را در محل مناسبی از هر واحد مسکونی، نزدیک در ورودی واحد یا آشپزخانه قرار گیرد.

4- پیشنهاد می شود پشت مانیتور یک جعبه کلید نصب کنید تا هنگام نصب مانیتور، سیم های اضافی را داخل جعبه کلید جمع کنید. با این کار سیم های پشت مانیتور تحت فشار قرار نگرفته و مانیتور به راحتی در جای خود قرار خواهد گرفت.

سایر نکات :

1- در این سیستم فقط دو مانیتور میتواند به صورت همزمان تصویر داشته باشد. یک مانیتور میتواند تصویر جلوی درب را نمایش دهد. مانیتور دیگر، فقط می تواند وارد صفحه ی منو شود. در این لحظه تصویر بقیه ی مانیتورها روشن نمی شود. در صورت لمس روی صفحه مانیتور، LED مانیتور به صورت آبی چشمک زن می شود. LED چشمک زن نشان دهنده مشغول بودن سیستم می باشد. در این صورت تصویر مانیتور روشن نمی شود.

2- led آبی روی مانیتور نشان دهنده وجود تغذیه در مانیتور می باشد.( روشن بودن مانیتور)

رسیدیم به آخر آموزش طریقه نصب آیفون تصویری تابا ، خسته که نشدید . ممنون که لحظاتی با نورافزا بودید. برای مشاهده قیمت آیفون تصویری تابا یا خرید آیفون تصویری تابا به فروشگاه نورافزا مراجعه کنید. منتظر حضور گرمتان هستیم.

کاربران عزیز فروشگاه آنلاین نورافزا ، خیلی تلاش کردیم تا دوره آموزش نصب آیفون تصویری تابا را به صورت جامع و کاربردی برای شما تهیه کنیم. برای یادگیری آسان شما، نقشه نصب آیفون تصویری تابا ( راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا ) را در همه حالاتی که ممکن است هنگام نصب برای شما پیش آید طراحی و در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که مفید بوده باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

مدیریت فروشگاه آنلاین نورافزا – جنت دوست

نصب اف اف تصویری آموزش سیم کشی

محصولات مرتبط با این دوره آموزشی


دسترسی به :

آموزش نصب آیفون تصویری تابا دو طبقه آموزش نصب آیفون تصویری تابا دو واحدی آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1035 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1040 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1043 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1070 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1090 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1910 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 2070 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 3070 آموزش نصب آیفون تصویری تابا یک طبقه آموزش نصب آیفون تصویری تابا یک واحدی انواع فیوز برق انواع فیوز برق ساختمان انواع فیوز برق صنعتی انواع فیوز مینیاتوری تک فاز انواع فیوزهای مینیاتوری انواع فیوز کنتور برق انواع مختلف فیوزهای مینیاتوری انواع کابل انواع کابل برق خانگی انواع کابل برق صنعتی انواع کلیدهای مینیاتوری براساس تیپ و کاربرد تفاوت ظاهری کلیدهای مینیاتوری با کلیدهای ایزولاتور تفاوت فیوز مینیاتوری با کلید مینیاتوری تفاوت کلید مینیاتوری b و c تفاوت کلید مینیاتوری و ایزولاتور تیپ فیوز مینیاتوری تیپ فیوزهای مینیاتوری جدول انتخاب سطح مقطع کابل جدول فیوز مینیاتوری راهنمای خرید لامپ راهنمای خرید لامپ ال ای دی فرق کلید مینیاتوری با فیوز مینیاتوری فرمول انتخاب سطح مقطع کابل فیوز مینیاتوری تیپ Z فیوز مینیاتوری دوپل محاسبه سطح مقطع کابل آنلاین محاسبه سطح مقطع کابل بر اساس جریان محاسبه سطح مقطع کابل بر اساس مسافت محاسبه سطح مقطع کابل تک فاز محاسبه سطح مقطع کابل سه فاز محاسبه سطح مقطع کابل فشار متوسط نصب دوربین روی آیفون تصویری نصب دوربین مداربسته روی آیفون تصویری

منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما هستیم

امتیاز
4.6/5
دیدگاه شما

18 دیدگاه

 1. احمدی گفت:

  ایفون تصویری دوسیم رنکی سالهاست واردایران شده اما تاباشاهکارکرده که این فناوری واردکشورنموده
  جادارد بپرسم ایا مدل های ایفون تصویری دوسیم تابا جه تفاوتی ازنظرفنی وسیم کشی با ایفون تصویری مارک aiphone دوسیم دارد

  باتشکر

  • norafza گفت:

   سلام جناب احمدی عزیز
   نظر لطف شماست. متاسفانه آشنایی با مارک aiphone که فرمودید نداریم.

   • علیرضا داداشی گفت:

    سلام.آیا برای نصب دو مانیتور و دو پنل همگی از نوع تابا، یک ترانس لازم هست یا دو ترانس؟ اگه دو ترانس لازمه نقشه اتصال چطور میشه؟ممنون

    • norafza گفت:

     سلام و ترانس به پنل درب متصل می شود پس اگر شما دو تا پنل درب دارید بایستی دو تا ترانس هم داشته باشید. ما نقشه نصبش رو در این آموزش داریم و میتونید استفاده کنید.

 2. میر عسگر میر خوش قلب گفت:

  دست شما درد نکنه اد کردن تگ پنل تابا رو دیدم و مشکل من حل شد در مورد تگ پنل کدینگ تابا نیز راهنمایی میخوام .

  • norafza گفت:

   سلام. آموزشی در این مورد در دست تهیه می باشد ولی فعلا کامل نشده به محض اتمام در دسترس خواهد بود.

 3. محمدجوادترابی گفت:

  با سلام این مقاله یا اموزش را چگونه میتوان ذخیره کرد

  • norafza گفت:

   سلام. دسترسی به دلیل کپی برداری غیر مجاز محدود شده و امکان ذخیره کردن آموزش وجود ندارد. هز زمان نیاز بود میتوانید به آموزش مرجعه و مطالعه بفرمایید.

 4. کورس گفت:

  با درودفراوان اولا باسپاس از زحماتتان بابت نشر این مقاله در مورد نصب و راه اندازی آیفون تصویری دو سیمه و ثانیا می خواستم بدانم که آیا میشود این مقاله نصب آیفون دو سیمه را بصورت جزوه کامل و رنگی تهیه نمایم چونکه نوت برداری برای منه برقکار مقداری مشکل می باشد اگر حوزه کامل و رنگی نصب آیفون تصویری دو سیمه در اختیارم باشد دائمی در دسترسم می باشد و مشکل خواصی برآیم پیش نمی آید با سپاس فراوان

  • norafza گفت:

   سلام. بله شما میتونید به صورت جزوه چاپ و هنگام نصب آیفون دو سیم استفاده کنید. ولی نبایستی در فضای مجازی این مطالب را بدون اشاره به منبع آموزش انتشار دهید

 5. کورس گفت:

  مجددا با درود فراوان لطفا ببخشید که زود به زود مزاحم میشوم من برقکار می باشم و چونکه نوت برداری سخت می باشد و شما زحمت چاپ مقاله مفید در مورد نحوه نصب و راه اندازی آیفون تصویری دو سیمه تابا نموده‌اید خواستم بدانم آیا شما این مقاله مفید را می توانید بصورت جزوه کامل و تمام رنگی چاپ نماید و هزینه آن هر مقداری باشد اینجانب به عنوان یک برقکار با جان و دل پرداخت می نمایم چونکه این جزوه کامل دائمی در دسترس من خواهد بود و برای نصب و حتی در زمان کوله گاری برای سیم کشی آیفون نکات ریز را رعایت مینمایم و طبق نقشه مربوطه سیم کشی جلومیروم بازهم از شما معذرت خواهی می نمایم چونکه وقت شمارا گرفتم با سپاس

 6. کورس گفت:

  با درود فراوان لطفا نقشه کامل کابل کشی مانیتور جدید تابا که سوکت تلفن میخورد و با شماره گرفتن تلفن آنطور که فروشنده محترم توضیح درب را باز می کند را لطفا چاپ نماید با سپاس

 7. مانی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  طریقه تنظیم نمودن آیفون تابا مدل 3070 برای زمانی که خانه نیستی ،درصورت زدن آیفون بعد از چند زنگ ،به گوشی موبایل متصل شود.

  • norafza گفت:

   سلام، وقت بخیر. خیلی راحت . اول مانیتور 3070 خودتون رو به سیم تلفن منزل وصل کنید . سپس در بخش تنظیمات تماس در قیمت شماره تلفن ضروری شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. در صورتی که بعد از فشار شستی زنگ پنل درب کسی گوشی مانیتور رو برنداره تماس به تلفن همراه شما منتقل خواهد شد.

 8. M.. M گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران سایت جسارت یک سوال در مورد نحوه راه اندازی امکان باز کردن درب از طریق تلفن همراه در آیفون تصویری ۳۰۷۰ چطوری میتوان این امکان را در آیفون وجود دارد

  • norafza گفت:

   سلام ، مانیتور 3070 تابا به خط تلفن ثابت وصل میشه. شماره تلفن همراه شما در بخشی از تنظیمات مانیتور ذخیره میشه. هر زمانیکه درب منزل مراجعه کننده داشته و کسی گوشی مانیتور آیفون تصویری رو نداره با مانیتور آیفون تصویری با گوشی همراه شما تماس میگیره و میتوانید به این تماس پاسخ بدینو با فرد مراجعه کننده دو درب تلفنی صحبت کنید . و درب را در صورت نیاز برای وی باز کنید.

 
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.