آموزش نصب آیفون تصویری تابا

آموزش نصب بیشتر از یک مانیتور در هر واحد ساختمان

کاربران عزیز فروشگاه آنلاین نورافزا، خوشحالیم که لحظاتی از وقت ارزشمند خود را به ما اختصاص داده اید. در این دوره با آموزش نصب آیفون تصویری تابا ( نحوه نصب آیفون تصویری تابا ، راهنمای نصب آیفون تصویری تابا ) در خدمت شما هستیم. پس از اتمام این دوره آموزشی، شما قادر خواهید بود به راحتی سیم کشی آیفون تصویری تابا را انجام دهید. برای یادگیری و آموزش بهتر شما، انواع نقشه سیم کشی آیفون تصویری تابا به صورت جامع توسط واحد آموزش فروشگاه نورافزا تهیه و در این دوره آموزشی در اختیار شما قرار داده شده است. علاوه بر آموزش روش نصب آیفون تصویری تابا ، شما را با نحوه راه اندازی ارتباط داخلی، نصب قفل برقی کله گاوی ، نصب آیفون تصویری تابا با دو پنل و … آشنا خواهیم کرد.

محوریت مطالب ما روی نصب آیفون تصویری تابا ( شرکت تابا الکترونیک ) می باشد. ولی شما خواهید توانست کاتالوگ انواع اف اف تصویری با برندهای مختلف را بخوانید. سپس هر نوع سیستم آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنید.

<< سایر دوره های آموزشی مرتبط >>

سایر دوره های آموزشی مرتبط :

1) طریقه نصب آیفون تصویری تابا دو سیم

2) سیم کشی ارتباط داخلی تابا (آموزش کامل)

3) روش نصب قفل برقی کله گاوی

عناوین دوره آموزش نصب آیفون تصویری تابا

عناوین دوره آموزش نصب آیفون تصویری تابا

1) آشنایی با قطعات مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری تابا

2) روش نصب آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل درب

3) آموزش نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر داخل پنل درب

4) آموزش طریقه نصب ارتباط داخلی

5) نحوه نصب آیفون تصویری تابا به همراه قفل برقی (کله گاوی)

6) روش نصب آیفون تصویری تابا در ساختمانهایی با دو درب ورودی

7) روش نصب بیشتر از یک مانیتور در یک واحد

8) نکاتی که هنگام نصب آیفون تصویری تابا بایستی رعایت کرد

بخش اول : آشنایی با قطعات مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری تابا

قطعات مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری تابا (گام اول آشنایی با قطعات سپس آموزش نصب آیفون تصویری تابا):

قبل از شروع آموزش نصب آیفون تصویری تابا ، قصد داریم شما را با قطعات مورد نیاز در نصب آیفون آشنا کنیم. قطعات مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری تابا عبارتند از :

1) پنل درب ورودی

2) مانیتور آیفون تصویری تابا

3) منبع تغذیه 8401 تابا

4) قفل دربازکن زنجیری یا برقی

5) کابل آیفون

پنل درب ورودی

 1) پنل درب ورودی (آشنایی با اولین قطعه ، قبل از آموزش سیم کشی آیفون تصویری تابا) :

پنل درب در دو نوع دارای شستی زنگ و بدون شستی زنگ (پنل کدینگ) تولید می شود. پنل های بدون شستی عموما در ساختمانهایی با تعداد واحد زیاد استفاده می شود. دوربین های داخل پنل درب ورودی آیفون تصویری تابا دارای زاویه دید 75 درجه می باشد. البته در برخی از پنل ها این دوربین دارای زاویه دید بیشتری است. دوربین داخل برخی از پنل ها نیز جهت پوشش بهتر تصویر جلوی درب، قابلیت چرخش در جهت های عمودی و افقی دارد.

برای محافظت از پنل در برابر نفوذ آب باران می توان هنگام نصب آیفون تصویری تابا یکعدد بارانگیر آیفون نیز تهیه و روی پنل نصب کنید. (مانند محافظ اف اف تصویری شرکت صدف). بارانگیر آیفون علاوه بر محافظت از پنل ها در برابر باران، دارای لامپ الیدی جهت کمک به تصویر برداری بهتر در شب هستند.

انواع پنل :

A) پنل دارای شاسی زنگ

این پنل ها دارای شاسی زنگ مجزا برای هر واحد میباشند.

پنل آیفون تصویری شستی دار تابا
پنل آیفون تصویری شستی دار تابا
B) پنل دارای صفحه کلید مشترک

برای نصب آیفون تصویری تابا در ساختمانهایی با تعداد واحد زیاد به جهت زیبایی و جاگیری کم، پنل های دارای صفحه کلید مشترک توصیه می شود. به عنوان نمونه پنل کدینگ تابا الکترونیک. ما به زودی نحوه نصب آیفون تصویری تابا با پنل کدینگ را نیز تهیه خواهیم کرد. نقشه نصب آیفون تصویری تابا با پنل کدینگ با نقشه سیم کشی آیفون تصویری تابا با پنل معمولی شستی دار کاملا متفاوت می باشد.

پنل کدینگ تابا
پنل کدینگ تابا

مانیتور تصویری

2) مانیتور آیفون تصویری ( آشنایی با دومین قطعه مورد نیاز، قبل از آموزش نصب آیفون تصویری تابا ) :

ابعاد صفحه نمایش اف اف های تصویری معمولا از 2/4 اینچ تا 10 اینچ می باشد. عموما صفحه نمایش های بزرگ قابلیت نمایش چند تصویر به صورت همزمان را دارند. مانند مانیتور آیفون تصویری تابا مدل 3070 .

مانیتور آیفون تصویری تابا
مانیتور آیفون تصویری تابا

منبع تغذیه

3) منبع تغذیه 8401 (آشنایی با سومین قطعه مورد نیاز، قبل از آموزش نصب آیفون تصویری تابا) :

منبع تغذیه آیفون وظیفه تامین برق مورد نیاز پنل درب ورودی و قفل دربازکن را بر عهده دارد.

بعضی از مدل های منبع تغذیه تولیدی تابا الکترونیک :

1. منبع تغذیه آیفون تابا مدل 8401 :  دارای خروجی 12 ولت متناوب. ( مورد استفاده در نصب دربازکن تصویری تابا و دربازکن صوتی جدید تابا).

2. ترانس آیفون تابا مدل 735 :  دارای خروجی 12 ولت متناوب (AC) و 12 ولت مستقیم (DC). مورد استفاده در نصب آیفون صوتی تابا مدل قدیم .

3. ترانس آیفون دو سیم تابا مدل 8403:  دارای خروجی 32 ولت مستقیم یا DC. مورد استفاده در نصب آیفون جدید دو سیم مانند مانیتور آیفون تصویری دو سیم تابا مدل 1070/2w .

انواع منبع تغذیه آیفون تابا
انواع منبع تغذیه آیفون تابا

قفل دربازکن

4) قفل دربازکن زنجیری 545 (آشنایی با چهارمین قطعه مورد نیاز، قبل از آموزش نصب آیفون تصویری تابا) : :

قفل آیفون معمولا دارای انواع زنجیردار (مانند قفل آیفون تابا 545 ) و بدون زنجیر ( قفل برقی کله گاوی ، قفل پشتی و قفل مغزی ) می باشد.

قفل دربازکن آیفون تابا
قفل دربازکن آیفون تابا

مشاهده قیمت قفل درب بازکن تابا و خرید قفل درب بازکن تابا در فروشگاه نورافزا

کابل آیفون

5) کابل مخصوص جهت سیم کشی آیفون تصویری :

انواع کابل آیفون :

کابل ها به عنوان رابط مابین مانیتور ، قفل ، منبع تغذیه و پنل استفاده می شود. کابل های مخصوص سیم کشی آیفون تصویری در سه مقطع 4/ و 5/ و 6/ میلیمتر تولید می شود. سیم های داخل کابل می تواند از جنس تمام مس و ترکیبی از مس و آلومینیوم و تمام آلومینیوم باشد. تعداد رشته سیم های داخل کابل، مانند تعداد رشته سیم های کابل تلفن، 2  ، 4 ، 6 ، 10 ، 15 ، 20 زوج می باشد. کابل ها میتواند از نوع فویلدار و بدون فویل باشد. فویل باعث جلوگیری از نویز و اختلال در صدا و تصویر اف اف میشود.

کابل مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری تابا:

واحد آموزش نورافزا پیشنهاد می کند در سیم کشی آیفون تصویری تابا ، از کابل های فویدار 6/ و مسی استفاده شود. بهتر است کابل مورد استفاده برای این منظور از نوع فویلدار باشد. همیشه سعی کنید رشته سیم های داخل کابل آیفون بیشتر از تعداد رشته سیم مورد نیاز شما باشد(حفظ سیم رزرو). در ادامه ی دوره آموزش نصب آیفون تصویری تابا ، شما را با نحوه انتخاب تعداد رشته سیم های کابل دربازکن تصویری آشنا خواهیم کرد.

کابل آیفون ( سیم آیفون )
کابل آیفون ( سیم آیفون )

بخش دوم : آموزش روش نصب آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچرداخل پنل درب

آموزش نصب آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل

برای ساختمانهای بیش از 8 واحد، الزاما بایستی از روش نصب آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل درب استفاده شود. سوئیچر، قطعه ای داخل پنل درب می باشد. برای مدتی تابا پنل های درب را بدون سوئیچر تولید می کرد. اگر کسی می خواست با استفاده از سوئیچر، آیفون تصویری خود را نصب کند. بایستی این قطعه را به صورت جداگانه تهیه می کرد. البته سوئیچر ها فقط داخلی نیستند و سوئیچر خارجی جهت قرار گیری در محیط خارج از پنل درب هم توسط تابا تولید می شود. اگر بخواهیم نحوه سیم کشی آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل را در یک جمله کلی خلاصه کنیم می توان گفت:

“” از تمام واحد های ساختمان 4 رشته سیم مجزا به پنل جلوی درب کشیده شود””

ما در آموزش نصب آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل دو مدل لوله گذاری و سیم کشی را برای شما توضیح خواهیم داد. در این دو مدل، در اصل همان مطلبی که به صورت کلی و خلاصه بیان کردیم را انجام خواهیم داد. فقط روش انجام این کار متفاوت است. اگر ساختمانی که شما میخواهید آیفون تصویری تابا نصب کنید قدیمی میباشد (قبلا احداث شده است). نیازی نیست در ادامه آموزش نحوه نصب آیفون تصویری تابا ، مراحل لوله گذاری را مطالعه کنید.

لوله گذاری

1) لوله گذاری ( اولین مرحله از آموزش نصب آیفون تصویری تابا ) :

اگر خوب به شکل شماره 1 و 2 نگاه کنید، متوجه تنها تفاوت این دو مدل لوله گذاری خواهید شد. در شکل شماره 1 از هر واحد تا پنل پشت درب به صورت مجزا لوله گذاری شده است (شکل 1، مسیر شماره 2). در شکل شماره 2 یک جعبه تقسیم در طبقه همکف یا پارگینگ نصب شده است. از همه واحد ها به صورت مجزا تا این جعبه لوله گذاری انجام شده است. (شکل 2، مسیر شماره 2) سپس از این جعبه تقسیم تا محل نصب پنل درب فقط یک لوله مشترک کارگذاری شده است(شکل 2، مسیر شماره 3). مابقی موارد عین هم می باشد.

مزایا و معایب لوله گذاری و سیم کشی به روش شکل 1 :

خوب است چون از هر واحد یک کابل آیفون مجزا تا پشت پنل کشیده می شود و جداسازی و تشخیص کابل هر واحد پشت پنل درب آسان است. ایراد این روش در تعداد لوله ها و کابل هایی است که سر از پشت پنل در می آورد. این موضوع در ساختمانهایی با تعداد واحد زیاد آزار دهنده است.

راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل
شکل شماره 1 : راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل

مزایا و معایب لوله گذاری و سیم کشی به روش شکل 2 :

نصب یک لوله در پشت پنل را می توان مزیت این روش عنوان کرد. ایراد این روش، استفاده از کابل مشترک در مسیر جعبه تقسیم تا پشت پنل درب، مشکل بودن جداسازی سیم های مربوط به هر واحد ( تشخیص رنگ سیم های واحدها)، پشت پنل می باشد.

راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل
شکل شماره 2 : راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا با استفاده از سوئیچر داخل پنل

توضیحات مدل های لوله گذاری (شکل شماره 1 و شماره 2) :

در لوله گذاری به روش شکل شماره 1 :

مسیر شماره 2 : از هر واحد به صورت مجزا تا محل نصب پنل درب لوله گذاری انجام می شود.

در لوله گذاری به روش شکل شماره 2 :

مسیر شماره 2 : از هر واحد به صورت مجزا تا محل نصب جعبه تقسیم (پارکینگ یا همکف) لوله گذاری می شود.

مسیر شماره 3 : از جعبه تقسیم تا محل نصب پنل درب یک لوله مشترک کارگذاری می شود.

سایر مسیر ها (در هر دو شکل مشترک):

مسیر شماره 4 : مانیتور های آیفون تصویری کابل برق دارند. در نزدیکی محل نصب مانیتور در هر واحد، باید کابل برق در نظر گرفت.

مسیر شماره 5 : محل نصب منبع تغذیه نیاز به کابل برق که از برق مشترک ساختمان (در ساختمانهای چند واحده) کشیده شده است، دارد.

مسیر شماره 6 : لوله ای نصب کنید که قوطی پشتی پنل را به دستگیره درب و محل قرار گرفتن قفل درب بازکن تابا مرتبط کند.

مسیر شماره 7 : برای نصب منبع تغذیه مکانی مناسب به دور از رطوبت در نظر بگیرید. لوله ای از پنل درب ورودی تا این محل نصب کنید. در صورتی که فاصله درب ورودی از پارکینگ یا همکف ساختمان زیاد نباشد می توان منبع تغذیه را آنجا نصب کرد.

مسیر شماره 8 : در صورتی که گوشی تا آشپزخانه فاصله زیادی پیدا کرده است می توانید از محل مورد نظر جهت نصب مانیتور تا آشپزخانه لوله گذاری انجام دهید. تا از مانیتور دوم در خانه به منظور برقراری ارتباط داخلی با مانیتور اول و همچنین بازکردن درب استفاده کنید. این مورد را حتما انجام دهید تا در صورت نیاز به گوشی اینترکام (داخلی) و یا برای دسترسی راحتتر به مانیتور مجبور به سیم کشی روکار نشوید.

سیم کشی و نصب

2) سیم کشی آیفون تصویری ( دومین مرحله از آموزش نصب آیفون تصویری تابا ):

سیم کشی بعد از لوله گذاری به روش شکل شماره 1 :

1) در ساختمانهای چند واحده از محل قرارگیری مانیتور در هر واحد تا محل نصب پنل درب به صورت مجزا با استفاده از کابل آیفون 4 رشته سیم کشی انجام گیرد. بهتر است جهت حفظ رزرو سیم از کابل 10 رشته برای این مسیر استفاده شود. این سیم های رزرو می تواند هنگام راه اندازی ارتباط داخلی بین واحد ها و دوربین مداربسته و … مورد استفاده قرار گیرد. ( راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا ، شکل شماره 3)

2) در ساختمانهای یک واحده بایستی از محل نصب مانیتور تا محل نصب پنل سیم کشی با استفاده از کابل 4 رشته انجام شود. بهتر است جهت حفظ رزرو سیم از کابل 10 رشته برای این مسیر استفاده شود. این سیم های رزرو می تواند هنگام راه اندازی و نصب دوربین مداربسته مورد استفاده قرار گیرد.

نقشه راهنمای نصب آیفون تصویری تابا با سوئیچر داخل پنل
شکل شماره 3 : نقشه راهنمای نصب آیفون تصویری تابا با سوئیچر داخل پنل

سیم کشی بعد از لوله گذاری به روش شکل شماره 2 :

1) در ساختمانهای چند واحده از محل قرارگیری مانیتور در هر واحد تا محل نصب جعبه تقسیم به صورت مجزا با استفاده از کابل آیفون 4 رشته سیم کشی انجام گیرد. بهتر است جهت حفظ رزرو سیم از کابل 10 رشته برای این مسیر استفاده شود. سیم های رزرو می تواند جهت راه اندازی ارتباط داخلی بین واحد ها و دوربین مداربسته و … مورد استفاده قرار گیرد. ( به توجه به شکل زیر، نقشه نصب آیفون تصویری تابا )

2) سیم کشی از جعبه تقسیم تا پشت پنل درب با استفاده از سیم 4*N رشته انجام شود. (N تعداد واحد ها می باشد). بهتر است جهت حفظ رزرو سیم از کابل N*4+2 رشته استفاده شود. در آینده اگر تصمیم گرفتید منبع تغذیه را داخل جعبه تقسیم نصب کنید این دورشته سیم اضافی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نحوه نصب آیفون تصویری تابا با سوئیچر داخل پنل
شکل شماره 4 : نحوه نصب آیفون تصویری تابا با سوئیچر داخل پنل

مشاهده قیمت آیفون تصویری تابا و خرید آیفون تصویری تابا در نمایندگی فروش آیفون تابا ، فروشگاه نورافزا

مراحل مشترک سیم کشی در هر دو مدل لوله گذاری (شکل شماره 2 و 1):

1) پشت پنل درب برای هر واحد ساختمان سوکت مجزا وجود دارد. درسیم بندی مابین مانیتور و پنل ، بایستی سیم های همرنگ روی سوکت ها سمت مانیتور و پنل درب به هم متصل شوند. سمت مانیتور سوکت 5 سیمه و سمت پنل درب سوکت 4 سیمه میباشد. سیم زرد و سفید سوکت مانیتور به هم متصل سپس به سیم زرد سمت پنل متصل خواهد شد.

2) منبع تغذیه نصب فیزیکی شود. سیم کشی از ترمینال خروجی (AC) منبع تغذیه ، تا قاب پشتی پنل انجام شود. این سیم ها پشت پنل، بایستی به ترمینال ~ ~ (AC) وصل شود.

3) قفل دربازکن نصب فیزیکی شود. از ترمینال D1 , D2 داخل پنل درب، زوج سیمی تا محل نصب قفل کشیده و به قفل متصل شود.

4) کابل کشی برق شهری به محل نصب مانیتور و منبع تغذیه انجام شده و به مانیتور و منبع تغذیه متصل شود.

بخش سوم : آموزش روش نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر داخل پنل

آموزش نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر داخل پنل:

برای ساختمانهای بیش از 8 واحد، نبایستی از این روش نصب آیفون تصویری تابا استفاده شود. اگر بخواهیم نحوه نصب آیفون تصویری تابا بدون سوئیچر پنل را به صورت کلی و مختصر بیان کنیم می توان گفت :

“” چهار رشته سیم به صورت مشترک مابین مانیتور های نصب شده در واحد های ساختمان و پنل درب استفاده می شود. از هر واحد ساختمان یک رشته سیم مجزا (به غیر از 4 سیم مشترک) تا محل نصب پنل سیم کشی می شود. “”

ما برای آموزش روش نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر، دو مدل لوله گذاری و سیم کشی را برای شما خواهیم گفت. در این دو مدل در اصل، همان مطلبی که به صورت کلی و خلاصه بیان کردیم را انجام خواهیم داد. فقط روش انجام این کار متفاوت است. اگر ساختمانی که شما میخواهید آیفون تصویری تابا نصب کنید آماده بود و قبلا احداث شده است به قسمت سیم کشی آیفون تصویری تابا مراجعه کنید. (نیازی نیست مراحل لوله گذاری را مطالعه کنید).

لوله گذاری

1) لوله گذاری :

اگر به شکل شماره 5 و 6 نگاه کنید، متوجه تفاوت این دو مدل لوله گذاری خواهید شد. در شکل شماره 5 از محل نصب مانیتور در هر واحد تا محل نصب مانیتور در طبقه بالا و پایین آن و از اولین واحد تا محل نصب پنل درب لوله گذاری شده است. در شکل شماره 6 یک جعبه تقسیم در طبقه همکف یا پارگینگ نصب شده است. (جهت سربندی سیم های مشترک واحد ها) ، از همه واحد ها به صورت مجزا تا این جعبه تقسیم لوله گذاری شده است. سپس از این جعبه تقسیم تا محل نصب پنل درب فقط یک لوله مشترک کارگذاری شده است. مابقی موارد در شکل 5 و 6 عین هم می باشد.

مزایا و معایب لوله گذاری و سیم کشی به روش شکل 5 :

در این روش کابل آیفون با طول کم مورد نیاز می باشد و به تبع آن در هزینه ها صرفه جویی میشود. معایب این روش را با مثالی توضیح خواهم داد. فرض کنید واحد طبقه دوم در حال بازسازی و یا انجام تغییرات در واحد خود می باشد. اگر در این حین کابل ارتباطی آیفون صدمه ببیند، ارتباط تمامی واحد های طبقات بالاتر از این واحد، با پنل درب قطع خواهد شد.

نقشه نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر پنل
شکل شماره 5 : نقشه نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر پنل

مزایا و معایب لوله گذاری و سیم کشی به روش شکل 6 :

طول کابل مورد استفاده در این روش بیشتر از حالت قبلی می باشد. ولی دیگر معایب روش قبل را ندارد. سیم کشی واحد ها مستقل و مجزا از هم می باشد. در صورت بروز مشکل در یکی از واحد ها، کل سیستم از کار نخواهد افتاد. مطمئنا این روش بهتر از لوله گذاری به روش شکل شماره 5 می باشد.

شکل شماره 6 : نقشه نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر پنل

توضیحات مدل های لوله گذاری (شکل شماره 5 و شماره 6) :

در لوله گذاری به روش شکل شماره 5 :

مسیر شماره 2 : از محل نصب مانیتور در هر واحد تا محل نصب مانیتور در طبقه بالا و پایین آن لوله گذاری انجام شود.

مسیر شماره 3 : از محل نصب مانیتور در اولین واحد تا محل نصب پنل درب یک عدد لوله کارگذاری شود.

در لوله گذاری به روش شکل شماره 6 :

مسیر شماره 2 : از محل نصب مانیتور در هر یک از واحدها تا محل نصب جعبه تقسیم در پارکینگ یا همکف ساختمان به صورت مجزا لوله گذاری شود.

مسیر شماره 3 : از محل قرارگیری جعبه تقسیم تا محل نصب پنل درب یک عدد لوله کارگذاشته شود.

مابقی مسیر ها (در هر دو شکل مشترک ):

مسیر شماره 4 : مانیتورهای آیفون تصویری تابا کابل برق دارند، در نزدیکی محل نصب مانیتور، در هر واحد باید کابل برق در نظر گرفت.

مسیر شماره 5 : محل نصب ترانس آیفون تابا نیاز به کابل برق که از برق مشترک ساختمان (در ساختمانهای چند واحده) کشیده شده است، دارد.

مسیر شماره 6 : لوله ای نصب کنید که قوطی پشتی پنل را به دستگیره درب و محل قرار گرفتن قفل زنجیری درب بازکن مرتبط کند.

مسیر شماره 7 : برای نصب منبع تغذیه مکانی مناسب به دور از رطوبت در نظر بگیرید. لوله ای از پنل درب ورودی تا این محل نصب کنید.

مسیر شماره 8 : در صورتی که گوشی تا آشپزخانه فاصله زیادی پیدا کرده است بهتر است از محل مورد نظر جهت نصب مانیتور تا آشپزخانه لوله گذاری انجام دهید. در این صورت می توانید از مانیتور دوم در خانه به منظور برقراری ارتباط داخلی با مانیتور اول و همچنین بازکردن درب استفاده کنید. این مورد را حتما انجام دهید تا در صورت نیاز به گوشی اینترکام (داخلی) و یا برای دسترسی راحت تر به مانیتور مجبور به سیم کشی روکار نشوید.

سیم کشی و نصب

2) راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر پنل:

راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا بعد از لوله گذاری به روش شکل شماره 5 :

1) با کابلی که دارای N+4 رشته سیم است از محل نصب پنل درب تا محل نصب مانیتور اولین واحد ساختمان سیم کشی انجام شود. (N تعداد واحد ها می باشد). با استفاده از همین کابل، از محل نصب مانیتور واحد اول به محل نصب مانیتور واحد دوم و به ترتیب تا محل نصب مانیتور آخرین واحد ساختمان سیم کشی انجام شود. بهتر است جهت حفظ رزرو سیم از کابل (5+4+N) رشته برای دو مسیر بالا استفاده شود. سیم های رزرو می تواند جهت راه اندازی ارتباط داخلی بین واحد ها و … استفاده شود. شکل شماره 7 : نقشه نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر داخل پنل درب

2) روی سوکت مانیتور همه واحد ها و روی سوکت پنل درب، سیم های قرمز به هم ، سیم های قهوه ای به هم ، سیم های نارنجی به هم و سیم های زرد به هم وصل شوند.

3) سیم سفید سوکت مانیتور هر واحد با سایر واحد ها مشترک نمی باشد. این سیم بایستی به صورت مجزا به یکی از سیم های کابل آیفون وصل شود. سپس این سیم سمت پنل درب، به سیم مربوط به شستی زنگ واحد مربوطه وصل شود.

نقشه نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر داخل پنل
شکل شماره 7 : نقشه نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر داخل پنل

راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا بعد از لوله گذاری به روش شکل شماره 6 :

1) کابلی که دارای 5 رشته سیم است را انتخاب کنید. با این کابل از محل نصب مانیتور هر واحد ساختمان تا محل نصب جعبه تقسیم در پارگینگ به صورت مجزا سیم کشی انجام شود. بهتر است جهت حفظ رزرو سیم از کابل 10 رشته استفاده شود.(جهت راه اندازی ارتباط داخلی بین واحد ها و …).

2) با استفاده از کابلی که دارای N+4 رشته سیم است (N تعداد واحد ها) از محل نصب جعبه تقسیم تا پشت پنل درب سیم کشی انجام شود. بهتر است جهت حفظ رزرو سیم از کابل N+4+2 رشته استفاده شود. اگر خواستید منبع تغذیه را داخل جعبه تقسیم نصب کنید. این دورشته سیم اضافی استفاده خواهد شد.

3) درسیم بندی سمت مانیتور ها وسمت پنل، بایستی سیم های قهوه ای و قرمز و نارنجی و زرد همگی به صورت مشترک به هم متصل شود.

4) سیم سفید روی سوکت سمت مانیتور هر واحد، بایستی به صورت جداگانه به سیم شاسی زنگ واحد مربوطه در پشت پنل درب متصل شود. بایستی این سیم داخل جعبه تقسیم به صورت مجزا به یکی از سیم های کابل مابین جعبه تقسیم و پنل درب متصل شده و به پنل درب انتقال یابد.

نحوه نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر داخل پنل
شکل شماره 8 : حوه نصب آیفون تصویری تابا بدون استفاده از سوئیچر داخل پنل

راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا که در هر دو روش مشترک هستند:

1) منبع تغذیه نصب فیزیکی شود. سپس سیم کشی از ترمینال خروجی (AC) منبع تغذیه، تا قاب پشتی پنل انجام شود. این سیم ها پشت پنل به ترمینال ~~ متصل شود.

2) قفل دربازکن تابا نصب فیزیکی شود. از ترمینال D1 , D2 داخل پنل درب، زوج سیمی تا محل نصب قفل کشید شود. این سیم ها به ترمینال داخل قفل متصل شود.

3) کابل کشی برق شهری به محل نصب مانیتور و ترانس آیفون تصویری تابا انجام شود. سپس مانیتور و منبع تغذیه به برق وصل شود.

بخش چهارم : آموزش نصب ارتباط داخلی واحد های ساختمان

آموزش نصب ارتباط داخلی واحد های ساختمان :

1) روش نصب و سیم کشی ارتباط داخلی :

به شکل زیر شماره 8، نقشه سیم کشی ارتباط داخلی آیفون تابا نگاه کنید. برای راه اندازی ارتباط داخلی آیفون تصویری تابا بایستی مابین مانیتور واحدهایی که میخواهند با هم در ارتباط باشند، مجدد سیم کشی شود. کابل آیفون انتخابی برای سیم کشی بایستی دارای 5 رشته سیم باشد. این 5 رشته سیم مابین مانیتورها به صورت مشترک استفاده می شود. (سیم های به رنگ آبی در تصویر زیر). مانیتورهای دارای سیستم اینترکام، دارای سوکت 5 سیمه مجزا پشت مانیتور برای اتصال به این کابل آیفون هستند.

نقشه ارتباط داخلی آیفون تصویری تابا
شکل شماره 9 : نقشه ارتباط داخلی آیفون تصویری تابا

در بخش دوم و سوم این آموزش ما دو روش نصب آیفون تصویری تابا را توضیح دادیم. اینکه آیفون تصویری خود را به کدامیک از روشهای بالا نصب کرده اید مهم نیست. سیم کشی ارتباط داخلی دربازکن تصویری تابا مجزا از روش سیم کشی آیفون می باشد.

2) روش آدرس دهی مانیتور ها :

جهت وارد کردن آدرس واحدها، قسمت ارتباط داخلی در تنظیمات روی صفحه نمایش مانیتور را لمس کنید . کد 141#* را در این صفحه وارد و سپس اعداد بین 001 تا 064 را وارد و گزینه “تایید” را لمس کنید. این عدد همان شماره داخلی واحد مربوطه است که هنگام ارتباط داخلی، مورد استفاده قرار می خواهد گرفت. این عدد بایستی برای هر واحد به صورت متفاوت انتخاب شود.

برای آدرس دهی واحد نگهبانی به جای کدهای 001 تا 064، کد 141#* را وارد می کنیم. سپس کد 255 را وارد و گزینه تایید را لمس می کنیم. اگر ساختمان دارای دو نگهبانی باشد. برای نگهبانی دوم آدرس 253 را وارد می کنیم.

3) روش برقراری ارتباط داخلی :

برای برقراری ارتباط داخلی گزینه ارتباط داخلی روی صفحه نمایش مانیتور را لمس کنید. سپس جهت تماس با نگهبانی گزینه “نگهبانی” را لمس کنید تا ارتباط برقرار شود. جهت تماس با واحد دیگر، ابتدا شماره واحد مورد نظر را وارد کرده و گزینه “ارتباط داخلی” را لمس کنید. در نظر داشته باشید حداکثر زمان مکالمه بین دو واحد 3 دقیقه می باشد.

بخش پنجم : آموزش نصب آیفون تصویری تابا به همراه قفل برقی کله گاوی

راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا با استفاده از قفل برقی کله گاوی

در این بخش با آموزش نصب آیفون تصویری تابا به همراه قفل برقی درب حیاط از نوع کله گاوی در خدمت شما هستیم. قفل برقی کله گاوی قابل نصب بر روی درب ورودی و درب پارگینگ دارای جک و … می باشد. نصب قفل زنجیری روی درب های ورودی ساختمان که به بیرون باز می شود مناسب نبوده و قفل کله گاوی بهترین جایگزین در این شرایط برای قفل زنجیری می باشد. قفل های کله گاوی دارای نوع شستی دار و بدون شستی می باشد. نوع بدون شستی برای نصب بر روی درب پارکینگ دارای جک و مکان هایی که قصد استفاده از کلید مخفی را دارند بسیار مناسب است. نصب قفل کله گاوی بدون شستی، امنیتی به مراتب بیشتر از قفل برقی زنجیری فراهم می آورد.

روش نصب :

همانطوری که در نقشه نصب آیفون تصویری تابا با قفل کله گاوی مشاهده می کنید، دو منبع تغذیه8401 و 8402 استفاده شده است. خروجی های ترانس آیفون تابا مدل 8401 به ترمینال ~~ پنل درب متصل می شود. منبع تغذیه 8401 برق مورد نیاز پنل را تامین میکند. منبع تغذیه 8402 برق مورد نیاز برای عملکرد قفل برقی کله گاوی را تامین می کند. ترمینال 24 ولت منبع تغذیه 8402 به قفل کله گاوی وصل می شود. ترمینال 12 ولت منبع تغذیه 8402 به ترمینال D1وD2 پنل درب متصل می شود.

هر موقع شما شستی دربازکن روی مانیتور را فشار دهید پنل درب ولتاژ 12 ولت به منبع تغذیه 8402 می فرستد. خروجی 24 ولت منبع تغذیه 8402، با دریافت این ولتاژ از پنل ورودی فعال می شود. منبع تغذیه 8402 ولتاژ 24ولت به قفل برقی کله گاوی می فرستد. در نهایت قفل کله گاوی درب را باز می کند.

دلیل استفاده از منبع تغذیه 8402:

ولتاژ خروجی ترمینال D1وD2 پنل درب، 12 ولت است. برای قفل زنجیری همین 12 ولت کافی است. در حالی که قفل برقی کله گاوی برای عمل، به ولتاژ 24 ولت نیاز دارد. برای تامین این ولتاژ از منبع تغذیه 8402 استفاده می شود. ( شکل شماره 10 : نقشه نصب آیفون تصویری تابا به همراه قفل برقی کله گاوی)

نحوه نصب آیفون تصویری تابا به همراه قفل برقی ( کله گاوی )
شکل شماره 10 : نحوه نصب آیفون تصویری تابا به همراه قفل برقی ( کله گاوی )

برای مشاهده مشخصات کامل آیفون تصویری تابا ، قیمت آیفون تصویری تابا و یا خرید آیفون تصویری تابا به فروشگاه نورافزا مراجعه کنید.

بخش ششم : روش نصب آیفون تصویری تابا در ساختمانهایی با دو درب ورودی

آموزش نصب آیفون تصویری تابا در ساختمانهایی با دو درب ورودی

اکثر مانیتور های آیفون تصویری تابا قابلیت اتصال به دو پنل جلوی درب (دو درب ورودی) را دارند. چنانچه ساختمان شما دارای دو درب ورودی است برند تابا می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. در این صورت هنگامی که مراجعه کننده به درب منزل، شستی روی پنل یکی از دو درب ورودی را فشار دهد. فرد داخل منزل با فشار دادن دکمه درب بازکن روی مانیتور، به صورت هوشمند همان درب دارای مراجعه کننده باز خواهد شد.

نحوه سیم کشی آیفون تصویری تابا برای ساختمانهای دارای دو درب ورودی :

همانطوری که در نقشه نصب آیفون تصویری تابا در شکل زیر مشاهده می کنید. در این حالت برای نصب آیفون تصویری به یک ترانس آیفون تابا 8401 ، قفل درب بازکن تابا و پنل درب اضافی نیاز داریم. مانیتورهای آیفون تصویری تابا ، دو سوکت بنام P1 و P2 در قسمت پشت مانیتور دارند. P1 جهت ارتباط با درب شماره 1 (Panel1) و P2 جهت ارتباط با درب شماره 2 (Panel2) می باشد. ساختمانهایی که دارای دو درب ورودی هستند. بایستی از محل نصب پنل در هر یک از درب ها، تا محل نصب مانیتور داخل واحد به صورت مجزا سیم کشی شود. روش سیم کشی و سیم بندی درب دوم مانند درب اول می باشد. ( شکل شماره 11 ، نحوه نصب آیفون تصویری تابا با دو پنل )

آموزش نصب آیفون تصویری تابا با دو پنل درب
شکل شماره 11 : آموزش نصب آیفون تصویری تابا با دو پنل درب

بخش هفتم : روش نصب بیشتر از یک مانیتور در یک واحد به صورت موازی

روش نصب بیشتر از یک مانیتور در یک واحد

می توان حداکثر سه عدد از مانیتور آیفون تصویری تابا را به صورت موازی در هر واحد نصب کرد. اکثر مانیتورهای آیفون تصویری تابا این قابلیت را دارند. جهت اطمینان می توانید قبل از خرید آیفون تصویری تابا مشخصات مانیتور آیفون تصویری مورد نظر را در فروشگاه نورافزا مطالعه کنید که این قابلیت را داشته باشد. پس اگر خانه شما بزرگ است و جهت اطمینان از شنیده شدن صدای زنگ در هر نقطه از خانه و همچنین دسترسی بهتر به مانیتور میتوانید در سه نقطه از خانه خود، مانیتور دربازکن تصویری تابا نصب کنید. در این صورت وقتی مراجعه کننده داشته باشید همزمان هر سه مانیتور تصویر فرد را نمایش می دهد. با هر کدام از مانیتورها که خواستید میتوانید درب را باز کنید.

روش سیم کشی و نصب :

فرض کنید 4 یا 5 رشته سیم ( 4 رشته سیم درمدل سیم کشی با سوئیچر ، 5 رشته سیم در مدل سیم کشی بدون سوئیچر) ، تا پشت درب ورودی یکی از واحد های ساختمان کشیده شده است. میخواهید سه مانیتور آیفون تصویری تابا در این واحد نصب کنید. تنها کاری که بایستی انجام دهید. ادامه سیم کشی این 4 سیم یا 5 سیم تا محل نصب همه ی مانیتورها می باشد. شکل شماره 12 نقشه نصب آیفون تصویری تابا با 3 مانیتور در واحد اول می باشد.

آموزش نصب بیشتر از یک مانیتور در هر واحد ساختمان
شکل شماره 12 : آموزش نصب بیشتر از یک مانیتور در هر واحد ساختمان

برای مشاهده مشخصات کامل آیفون تصویری تابا ، قیمت آیفون تصویری تابا و یا خرید آیفون تصویری تابا به فروشگاه نورافزا مراجعه کنید.

بخش هشتم : نکاتی که هنگام نصب اف اف بایستی رعایت کرد

نکاتی که هنگام نصب آیفون تصویری بایستی رعایت کرد :

1) اتصال برق مانیتور به برق شهر با ترمینال:

جهت اتصال مانیتور آیفون تصویری تابا به سیم برق، حتی الامکان از ترمینال استفاده کنید. تا جدا کردن صفحه نمایش، جهت تعمیرات احتمالی به سادگی امکان پذیر باشد. همچنین اندازه سیم ها را بیش از اندازه کوتاه نکنید.

2) نصب جاکلید پشت مانیتور:

پیشنهاد می شود پشت مانیتور یک جعبه کلید نصب کنید. در این صورت می توانید هنگام نصب مانیتور، سیم ها و ترمینال برق را داخل جعبه کلید جمع کنید. با این کار سیم های پشت مانیتور تحت فشار قرار نمی گیرد. همچنین مانیتور به راحتی در جای خود قرار خواهد گرفت.

3) استفاده از کابل 6/ مسی:

جهت ارتباط مابین اجزاء آیفون تصویری، حتما از کابل 6/. فویل دار مسی استفاده شود. این کار باعث طول عمر قطعات آیفون تصویری می شود. همچنین در صورت رعایت این مورد، کیفیت تصاویر نمایش داده شده عالی خواهد بود.

4) استفاده از کابل کواکسیال درفواصل دور پنل با مانیتور:

برای جلوگیری از تاثیر نویز روی تصویر، در فواصل بالا مابین مانیتور و پنل، بهتر است از کابل کواکسیال استفاده شود. در این حالت مغزی کابل کواکسیال به پین شماره 1 در پنل و مانیتور وصل می شود. (مربوط به تصویر و به رنگ قهوه ای). شیلد آن را به پین 4 در مانیتور و پنل متصل شود (مربوط به صدا به رنگ زرد).

5) دقت در محل نصب مانیتور:

مانیتور آیفون تصویری تابا را در محل مناسبی از هر واحد مسکونی، نزدیک درب ورودی واحد یا آشپزخانه قرار گیرد.

6) دقت در محل نصب پنل :

پنل درب ورودی طوری نصب شود که دوربین داخل پنل دید مناسبی از جلوی درب داشته باشد. اگر محل نصب مسقف نبوده و احتمال آبخوردگی هنگام بارش باران وجود دارد حتما از قاب بارانگیر آیفون تصویری استفاده کنید.

رسیدیم به آخر آموزش نصب اف اف تصویری تابا ، خسته که نشدید؟ ممنون که لحظاتی با ما بودید.

برای مشاهده امکانات دربازکن تصویری تابا ، قیمت دربازکن تصویری تابا و یا خرید دربازکن تصویری تابا به فروشگاه نورافزا مراجعه کنید.

کاربران عزیز فروشگاه آنلاین نورافزا ، خیلی تلاش کردیم تا دوره آموزش نصب آیفون تصویری تابا را به صورت جامع و کاربردی برای شما تهیه کنیم. برای یادگیری آسان شما، نقشه نصب آیفون تصویری تابا ( راهنمای سیم کشی آیفون تصویری تابا ) را در همه حالاتی که ممکن است هنگام نصب برای شما پیش آید. طراحی و در اختیار شما قرار دادیم. امیدوارم که مفید بوده باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

مدیریت فروشگاه نورافزا – جنت دوست

نصب اف اف تصویری آموزش سیم کشی

محصولات مرتبط با این دوره آموزشی در فروشگاه اینترنتی کالابرق نورافزا


دسترسی به :

آموزش نصب آیفون تابا آموزش نصب آیفون تصویری به دو درب آموزش نصب آیفون تصویری تابا دو طبقه آموزش نصب آیفون تصویری تابا دو واحدی آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1035 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1040 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1043 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1070 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1090 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 1910 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 2070 آموزش نصب آیفون تصویری تابا مدل 3070 آموزش نصب آیفون تصویری تابا یک طبقه آموزش نصب آیفون تصویری تابا یک واحدی آموزش نصب محافظ برق پای کنتور آموزش نصب محافظ برق پشت کنتور آموزش نصب محافظ برق کل ساختمان آموزش نصب محافظ ولتاژ پای کنتور آموزش نصب محافظ ولتاژ کل ساختمان آموزش نصب محافظ پای کنتور آموزش نصب محافظ پشت کنتور آموزش نصب محافظ کل ساختمان آیفون تصویری آیفون صوتی اف اف تصویری انواع سرپیچ تابا تابا الکترونیک تابا الکتریک درباره سرپیچ روش نصب آیفون دو سیم روش نصب محافظ برق پای کنتور روش نصب محافظ برق پشت کنتور روش نصب محافظ برق کل ساختمان سرپیچ سرپیچ e14 سرپیچ e27 سرپیچ e40 سرپیچ چیست طریقه نصب محافظ برق پای کنتور طریقه نصب محافظ برق پشت کنتور طریقه نصب محافظ پای کنتور طریقه نصب محافظ پشت کنتور طریقه نصب محافظ کل ساختمان نصب آیفون تصویری با دو پنل

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

دیدگاه شما

32 دیدگاه

 1. آزاد کریمی گفت:

  با سلام
  و خسته نباشید
  خدا خیرتون بده که درست حسابی گفتید
  من آیفون تصویری نصب کردم تنها مشکلم این بود که آیا مانیتور به برق مستقیم زده بشه یا به همون ترانس
  تمام نت رو گشتم هیچ کس چیزی نگفته بود چون بنظرشون پیش پا افتاده بود اما منه نوعی گیر همین مسئله ی کوچیک بودم.
  بازم ممنون.

 2. مجتبی دشتی گفت:

  سلام عرض ارادت از اینکه وقت گذاشتین و این مبحث را به صورت تخصصی ساده وکامل برای افرادی که متوسط اشنایی با برق ساختمان را دارند تشریح نمودید سپاسگذاریم
  مسلما از گروه حرفه ای در فروش و خدمات برخوردارید . پایدار باشید

 3. مهدی نجار گفت:

  سلام خدمت آقای مهندس
  لطفن سیم کشی اینترکام یا ارتباط داخلی واحد ها رو هم مشروح بفرمایین
  با تشکر

 4. محمدجوادترابی گفت:

  باسلام.نقشه ایفون تصویری تابا دوطبقه که هر طبقه یک درب رو بازکنه..البته یه رله گذاشتم ولی هیچ اثری نداشت..لطفا راهنمایی کنید

 5. امید حامدی گفت:

  باسلام بنده ایفن تصویری شش طبقه پنج سیمه وصل کردم ،در نقشه سیمهای چهار وپنج سویچ بهم وصل میشوند که در این صورت موقع زدن در باز کن صدای زنگ دراز ماتیتور میاد ،میشه بگین مشکل از کجاست ،ممنون

 6. محمد اسماعيل اسحاقي گرجي گفت:

  توضيحات شما در نحوه نصب أيفون تصويري كاملا روشن و قابل اجراء بود،سپاس بابت كمك شما

 7. سجاد جعفری گفت:

  سلام لطفا طریقه اتصال دوربین دوم را هم بگید ممنون
  (سیم کشی به روش معمولیه، یک پنل و یک مانیتور)

 8. محسن طاهرپور گفت:

  با سلام ممنون از راهنمایی هایتان اگه بشه برا تعریف تگ برای تابا کارتی هم توضیح بدین!

 9. امید گفت:

  سلام
  وقت بخیر . ممنون از ارائه مطالب و راهنمایی نصب جامع و کاملتون . زیاد دنبال روش نصب گشتم . فقط سایت شما اطلاعات مفیدی گذاشته بود . مجددا تشکر میکنم . بعنوان پیشنهاد ، درصورتیکه راهنمایی نصب با عکس های واقعی گذاشته شود ملموس تر خواهد بود. سپاسگذارم . شاد باشید

  • norafza گفت:

   سلام. تیم نورافزا با نظر شما انرژی مضاعف گرفته و قوی و محکم تر راهی که پیش گرفته ادامه خواهد داد. حتما نظرات شما در ویرایش بعدی این آموزش مد نظر قرار خواهد گرفت.

 10. مهدی ترکمن گفت:

  باسلام و عرض خداقوت
  خیلی سپاسگزارم
  واقعا عالی و بینظیر بود
  بسیار استفاده کردم.آموزش ساده و روان و بدون تکلف بود
  ممنون

 11. قدرت نصرتی گفت:

  ممنون از وقتی که گذاشتین و آموزش کامل و مفصلی رو در اختیار نصابان قرار دادید.
  در مطلبی کاملی که گذاشتین نصب آیفون چند طبقه با دو درباز کن وجود ندارد.
  در واقع آیفون یک طبقه با دو درباز کن هست ولی چند طبقه نیست.
  ممنون میشم این مطلب رو هم قرار بدید.

 12. علیرضا گفت:

  باسلام
  ببخشید اگه d1 و d2 ولتاژ داشته باشه و به ترانس که ولتاژ داره وصل کنیم مشکلی پیش نمیاد؟
  درضمن d1 مثبته یا منفی؟
  با تشکر

  • norafza گفت:

   سلام، D1 و D2 به قفل زنجیری متصل می شود. این دو ترمینال فاقد ولتاژ می باشد. فقط زمانی ولتاژ 12 ولت دارند که شستی دربازکن صوتی یا مانیتور تصویری از داخل واحد زده بشه.

 13. علیرضا گفت:

  سلام مجدد
  درمورد ولتاژ d1 و d2 داخل نقشه قفل برقی تابا(۱۰۷۰) این دو رو به خروجی ۱۲ ولت ترانس وصل کرده
  سوال من اینه مگه d1 و d2 ولتاژ دار نمیشه که به خروجی ترانس وصل کرده؟
  تشکر

  • norafza گفت:

   سلام
   اگر میخواهید آیفون تصویری رو با قفل برقی کله گاوی نصب و راه اندازی کنید دو حالت پیش رو دارید :
   1) قفل کله گاوی شما با برق 12 ولت کار می کند که در این صورت این قفل مستقیما به ترمینال D1,D2 منبع تغذیه متصل می شود.
   2) قفل کله گاوی شما با برق 24 ولت کار می کند که در این صورت بایستی از منبع تغذیه 8402 تابا استفاده کنید. ورودی 8402 به ترمینال D1وD2 متصل شده و خروجی 8402 به قفل کله گاوی متصل می شود. ولتاژ 24 ولت خروجی 8402 زمانی برق دار خواهد شد که ولتاژی از سمت پنل (ترمینال D1,D2) به سمت 8402 فرستاده شود. میتوانید برای مشاهده نصب به این روش به آموزش نصب قفل کله گاوی مراجعه کنید

 14. احسان محبی گفت:

  سلام خسته نباشید مطلب خیلی مفیدی بود ولی من کماکان یه گیر تو کار دارم
  ما تو یه ساختمون ۷ واحدی هستیم که چهار تا واحد از آیفون تصویری استفاده میکنند و از سوییچر داخلی هم استفاده میکنند حالا یه واحد دیگه هم میخواد اضافه بشه ولی سیم از پانل به جعبه تقسیم فقط دو رشته باقی مونده
  باید چیکار کرد؟ میشه یکی از اون دو رشته سیم آزاد رو به دکمه زنگ واحد جدید وصل کنم و چهار تا سیم دیگه رو از تو جعبه تقسیم به چهار سیم یکی دیگه از واحدها وصل کنم؟

  • norafza گفت:

   سلام. ممنون. دو تا کار میتونید انجام بدید.
   1) سوئیچر داخلی رو از پشت پنل درب حذف کنید سپس 4 رشته سیم (صدا و تصویر و + و – ) رو به صورت مشترک به همه ی مانیتورها وصل کنید. سیم شستی زنگ هر واحد بایستی به طور مجزا کشیده بشه. در این روز کلا به 11 رشته سیم نیاز است و در ساختمانهای بیشتر از 8 واحد نمی تونید از این روش استفاده کنید
   2) سوئیچر رو از پشت پنل جدا کنید و در مکانی نزدیک به واحد ها نصب کنید. سوئیچر 4 واحدی را در مکانی که نزدیک به 4 واحد از ساختمان می باشد و سوئیچر 3 واحدی را نیز در مکانی که نزدیک به 3 واحد دیگر ساختمان نصب کرد. در این روش از پنل به سوئیچر 4 واجدی 8 رشته سیم (4 رشته مربوط به صدا و تصویر و + و – و 4 رشته مابقی مربوط به زنگ 4 واحد) و از پنل به سوئیچر 3 واحدی 3 رشته سیم (مربوط به شستی 3 واحد) و از سوئیچر 4 واحدی به سوئیچر 3 واحدی 4 رشته سیم بایستی وصل شود. از سوئیچر ها نیز به سمت مانیتور هر واحد بایستی با 4 رشته سیم مجزا سیم کشی و سیم بندی انجام شود.